حل معضل  افراد بی‌خانمان در اصفهان موضوعی بین بخشی است

اصفهان - ایرنا - معاون اموراجتماعی اداره‌کل بهزیستی اصفهان گفت: حل مشکل افراد بی‌خانمان و بی‌سرپناه موضوعی بین بخشی و مربوط به چند نهاد و ارگان است.

به گزارش ایرنا، تصویری جمعه گذشته در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر رهاشدن نوزادی بیجان در یکی از نقاط حاشیه شهر اصفهان منتشر و ادعا شد نوزاد متعلق  به یک فرد کارتن‌خواب است ؛ هنوز صحت این موضوع که محل عکس متعلق به  اصفهان است یا هویت والدین نوزاد مشخص نیست.

مجتبی ناجی در این موضوع روز دوشنبه به ایرنا گفت که ساماندهی کارتن خواب‌ها و افراد بی خانمان مربوطه به دستگاه‌هایی مانند شهرداری، فرمانداری، بهزیستی، شورای مبارزه با مواد مخدر، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر دستگاه‌های مرتبط است.

وی ادامه داد: قانونگذار پیش‌بینی کرده که برای این افراد مکانی توسط شهرداری مهیا و مجهز شود و فرمانداری یک نفر را به عنوان مسوول یا مدیر برای آن مرکز مشخص کند.

معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی اصفهان افزود: در این راستا وظیفه بهزیستی استقرار مددکار و روانشناس در آن مرکز است تا با غربالگری افرادی که شناسایی و جذب شده‌اند بسته به مورد و نیازی که دارند هدایت کنند به عنوان نمونه سالمندان و بیماران اعصاب و روان مزمن به مراکز زیرپوشش بهزیستی و در صورت حاد بودن بیماری به دانشگاه علوم پزشکی معرفی و ارجاع داده می‌شوند.

به گفته وی معتادان متجاهر نیز به مراکز ماده ۱۶ با هماهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر و در صورت داشتن شرایط و همکاری داوطلبانه به مراکز ماده ۱۵ برای ترک اعتیاد ارجاع داده می‌شوند.

ناجی یادآور شد: در زمان حاضر مکانی با عنوان "سامان سرای بانوان خورشید" با مجوز استانداری و به همت شورای اسلامی شهر اصفهان و با حمایت شهرداری و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان برای نگهداری افراد بی سرپناه در اصفهان دایر است.

ناجی تصریح کرد: این افراد به صورت خودمعرف و یا با ارجاع دستگاه قضایی می‌توانند از این مکان استفاده کنند و بهزیستی نیز در این مرکز خدمات مددکاری و روانشناسی به مددجویان حاضر در این مکان ارائه می‌دهد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اصفهان افزود: بهزیستی حمایت از  آسیب‌دیدگان را بنابر حیطه و اختیارات خود در دستور کار دارد و از هیچ گونه کمکی در این زمینه دریغ نخواهد کرد.

متولیان بهزیستی تاکنون آماری از کارتن خواب‌ها در اصفهان ارائه نکرده اند اما وجود افزون بر ۲ هزار و ۳۸۴ هکتار اراضی مسکونی حاشیه نشین آسیب‌های اجتماعی نظیر کارتن خوابی را در این خطه پررنگ کرده است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =