۵ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۴۱
کد خبرنگار: 999
کد خبر: 84087992
۰ نفر

برچسب‌ها

ورزش سیستم ایمنی بدن مقابل کرونا را تقویت می‌کند

سنندج‌ - ایرنا - رییس انجمن ایروبیک کردستان گفت: ورزش سیستم ایمنی بدن مقابل کرونا را تقویت و کم تحرکی آسیب‌پذیری در مقابل این بیماری را بیشتر می‌کند.

کوروش ویسی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: عده‌ای می‌گویند به دلیل شرایط شیوع کرونا بهتر است افراد ورزش نکنند اما برخی دیگر بر این باور هستند انجام تمرینات ورزشی در این شرایط و با حفظ فاصله اجتماعی در فضای باز یا در منزل می‌تواند به مقابله بهتر با این بیماری کمک کند.

وی افزود: کم تحرکی منجر به ضعف عضلات، چاقی، دیابت و اضافه وزن می‌شود که شرایط زمینه‌ای را برای آسیب‌‍پذیری بیشتر در مقابل این بیماری یا هر بیماری دیگر فراهم می‌کند.

ویسی با بیان اینکه استفاده از ماسک در حین ورزش هم مضر است چون موجب کاهش رسیدن اکسیژن به سلول‌های مغزی می‌شود تاکید کرد:‌ در حین ورزش ضربان قلب بالاتر رفته، تعداد تنفس چند برابر می‌شود و بدن احتیاج به اکسیژن بیشتری دارد که ماسک عاملی بازدارنده برای جذب اکسیژن بیشتر در حین ورزش است و با رسیدن کم اکسیژن به عضلات و سلول‌های مغزی بدن دچار تحلیل و کسلی می‌شود.

این مربی ایروبیک با اشاره به فعالیت‌های گروه ایروبیک ژینگه در سنندج گفت: این گروه را سه سال پیش با چهار نفر راه‌اندازی کردیم و امروز حدود ۳۵۰ نفر در قالب این گروه به ورزش صبحگاهی می‌پردازند.

ویسی یادآور شد: سه جلسه در روزهای شنبه،‌ دوشنبه و چهارشنبه از هشت تا ۹ صبح به تمرین می‌پردازیم و تمامی اقشار جامعه معلم، شاغل، بازنشسته، خانم‌ها و آقایان جذب این ورزش صبحگاهی در دامنه کوه آبیدر سنندج شده‌اند.

وی با بیان اینکه به دلیل زمان برگزاری بیشتر شرکت کنندگان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند اضافه کرد:  خانم‌ها و آقایان در 2 قسمت جدا تمرین می‌کنند و روبروی زنان مربی زن و روبروی مردان یک مربی مرد مستقر است و به ارائه تمرین‌های ورزشی می‌پردازند.

ویسی افزود:‌ ما به همراه موسیقی به ورزش می‌پردازیم که ترکیب این دو یک فضای شاد ایجاد کرده و روحیه افراد را تقویت می‌کند که خود نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش مقابله با بیماری‌ها دارد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر خانم‌هایی که در ورزش صبحگاهی گروه شرکت می‌کنند درگیر مشکلات امروزه از جمله استرس، کم تحرکی و افسردگی هستند که با ورزش صبحگاهی روحیه بهتری پیدا کرده‌اند و خود می‌گویند نحوه رفتار خلق و خوی آنها در میان خانواده تفاوت کرده و بهتر شده است.

ویسی تاکید کرد: بارها شرکت کنندگان در ورزش این گروه ابراز داشته‌اند آن روزی که در ورزش صبحگاهی شرکت می‌کنیم کمتر عصبانی و دیرتر خسته می‌شویم و چالش کمتری داریم.

وی یادآور شد: ایروبیک باعث کاهش وزن و تناسب اندام شده که این موضوع برای خانم‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است و در نتیجه در روحیه و تغذیه آنها اثر مثبت گذاشته است.

ویسی اظهار داشت: ۹۵ درصد اعضای گروه به صورت منظم در این تمرین‌های ورزشی شرکت می‌کنند و آنقدر انگیزه دارند که بیشتر اوقات زودتر از مربیان در محل تمرین حاضر می‌شوند.

وی افزود: آقایان در آن زمان صبح به دلیل مشغله‌های کاری کمتر از ورزش استقبال می‌کنند در نظر داشتیم زمانی را در بعدازظهر به این ورزش اختصاص دهیم که به دلیل اینکه پارک مجهز و مناسبی که در آن زمان ازدحام نداشته باشد، پیدا نکردیم فقط به ورزش صبحگاهی اکتفا کردیم.

ویسی دانش‌آموخته رشته دکترای ایروبیک است با اشاره به اینکه توفیق امیری که خود ورزشکار است هم او را در این کار یاری می‌کند یادآور شد: از سه سال پیش با تربیت بدنی شهرداری سنندج قرارداد بسته‌ایم و از ما حمایت می‌کنند.

۳۶۴ هیات ورزشی فعال در کردستان وجود دارد که شامل ۳۴ هیات استانی و ۳۳۰ هیات شهرستانی است و ۶۴ هزار و ۲۰۲ ورزشکار سازمان یافته در این هیات‌ها مشغول به فعالیت هستند.

ایروبیک یا ورزش‌های هوازی یکی از ساده‌ترین ورزش‌ها و در عین حال کم هزینه‌ترین ورزش هاست به حدی که افراد می‌توانند حتی در خانه این ورزش را انجام دهند.  از آن جایی که این حرکات ورزشی از سوخت چربی بهره می‌گیرند، با انجام آن چربی‌های اضافی بدن به عنوان سوخت یا انرژی مصرف شده و وزن اضافی بدن کاهش می‌یابد و با ادامه چنین حرکاتی به تدریج قلب و سیستم عروقی و تنفسی در مقابل فعالیت‌های حرکتی از کارایی بالاتری برخوردار می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها