موج‌سواری بیگانگان بر شکاف تمرد و قانونمداری

مشهد- ایرنا- ظرف روزهای اخیر مرگ مشکوک یک شهروند مشهدی و ادعای فوت وی در پی درگیری با پلیس بهانه‌ای شده برای جنجال خبری از سوی رسانه‌های بیگانه با روایتی مغرضانه که وجهه نیروی خدوم، قانونمدار و آرامش‌بخش انتظامی جمهوری اسلامی ایران را نشانه گرفته است.

به گزارش ایرنا، یکشنبه هفته پیش ۲۷ مهر ماه مردی با سوابق متعدد سرقت که گفته می‌شود مواد مخدر صنعتی مصرف می‌کرده، در یکی از محلات شهرک حجت مشهد در جریان درگیری شدید با خانواده همسرش اقدام به تهدید و فحاشی آشوبگرانه نسبت به ساکنان محل و بر هم زدن نظم اجتماعی کرد. 

مامور کلانتری محل در پی تقاضای کمک از پلیس برای متوقف کردن شرارت و اوباشگری این فرد، در منطقه حضور یافته و اقدام به بازداشت وی با دستبند و مهارش به میله‌های کنار خیابان می‌کند تا یگان سوار کمکی پلیس برای انتقال مجرم، به این محل برسد. 

عادت مد شده برخی از شهروندان به ضبط جنجالها و حوادث با دوربین تلفنهای همراه در این صحنه نیز تکرار شده که به تولید و نشر گزارشهای مصور از رفتار اوباشگرانه این فرد در فضای انجامید. کلیپهای کوتاه ضبط شده از این واقعه نشان می‌دهد مردی جوان با اهالی محل درگیر شده و حتی طی کشمکش با آنها به یک مغازه حمله کرده و سعی در برهم زدن بساط فروشگاه را دارد. حتی به گفته اهالی محل، این فرد ضمن فحاشی به حاضران در محل تهدید به آتش زدن محله کرده است. 

کلیپی دیگر نشان می‌دهد فرد آشوبگر توسط یک پلیس موتورسوار بازداشت و در حالی که با استفاده از میله‌های عمودی کنار خیابان مهار شده، در حال فحاشی به پلیس است. مامور انتظامی نیز برای متوقف کردن آشوبگری وی اقدام به فشاندن اسپری به صورت وی کرده و با نشان دادن شوکر تلاش می‌کند تا او را آرام کند. در حالی که ظاهرا این غائله با رسیدن خودروی پلیس به محل و انتقال وی به کلانتری خاتمه می‌یابد اما گویا فرد مهاجم در این فاصله فوت می‌کند.

چند روز پس از این واقعه ناگهان کلیپهای ضبط شده مردمی، سر از رسانه‌های بیگانه درآورده و دستمایه حمله به ماموران وظیفه‌شناس و قانونمند نیروی جمهوری اسلامی ایران می‌شود تا مغرضانه ادعا کنند موردی را کشف کرده‌اند که سند رفتار خودسرانه پلیس در ایران و قتل یک شهروند است. 

قانون و تمرد

به محض انتشار این ویدیوها، فرماندهان نیروی انتظامی وارد عمل شده و با صدور «دستور ویژه» برای رسیدگی به پرونده، نسبت به احضار و بازجویی از مامور یادشده اقدام کرده اند تا تخلف احتمالی وی را از قانون بررسی کنند اما واقعیت آن است که رسانه های بیگانه و ضد انقلاب تلاش می کنند تا با موج سواری در این ماجرا، همه تلاشهای ماموران پلیس را برای ایجاد آرامش و امنیت در کشور زیر سوال ببرند و به دنبال برافروختن آتش فتنه در جامعه ما باشند.

این جریان مشکوک رسانه‌ای در حالی در صدد بزرگنمایی ماجرا است که بر اساس مستندات عینی، شهروند مذکور به جای تمکین در برابر اجرای قانون، اقدام به اوباش گری و تمرد کرده و پلیس چاره ای جز برخورد با او نداشته است.

ماده ۶۰۷ قانون مجازات اسلامی اشعار می دارد: هرگونه حمله یا مقاومتی که نسبت به ماموران دولت در حین انجام وظیفه آنان به عمل آید "تمرد" و جرم مشهود محسوب می‌شود. 

کلیپهای منتشر شده از درگیری این فرد با خانواده همسر سابقش نشان می‌دهد وی در محل اقدام به برهم زدن نظم و امنیت اجتماعی کرده و حتی پس از لمس دستبند پلیس به دستانش باز هم اوباشگری خود را ادامه می‌دهد.

همین کلیپها به صورت بریده و گزینشی از سوی رسانه‌های بیگانه ویراش و با هدف خدشه‌دار نمودن چهره پلیس ایران منتشر شده‌اند.

معاون امنیتی و انتظامی فرمانداری مشهد در باره این ماجرا به خبرنگار ایرنا گفت: ماجرا از یک نزاع خانوادگی و درگیری بین مرد مهاجم و پدرزنش رخ داد. پس از آن خانواده زن، از پلیس تقاضای کمک می‌کنند تا برای بازگرداندن آرامش و خاتمه این درگیری مداخله کند.

محمدرضا دانشورنیا افزود: پس از حضور پلیس در محل، آن مرد که معتاد به مواد مخدر بوده است، با وجود مقاومت در برابر پلیس بازداشت می شود و حین انتقال از محل نیز به درگیری با پلیس ادامه می دهد.

معاون فرماندار مشهد تصریح کرد:  به دلیل خشونت و درگیری فرد مهاجم، پلیس ناچار به استفاده از تجهیزات سازمانی شده اما هرگز در صدد قتل وی نبوده و هنوز هم بطور دقیق معلوم نیست که چرا وی جان خود را از دست داده است.

تقید پلیس به اخلاق‌مداری و قانون‌محوری

با این حال، فرمانده انتظامی خراسان ‌رضوی بلافاصله پس از این اتفاق با ابلاغ "دستور ویژه" خطاب به رییس بازرسی پلیس استان، بر پیگیری سریع پرونده این رخداد و روشن شدن همه زوایای آن تاکید کرد.

سردار محمدکاظم تقوی به سوابق مجرمانه این فرد ظرف چند سال اخیر اشاره کرد و گفت:  فرد مهاجم دارای سوابق متعدد نگهداری حشیش و هرویین در سال ۱۳۹۳، سرقت ادوات کشاورزی و گوشی تلفن همراه در سال ۱۳۹۷، سرقت احشام، لوازم خانه و نیز دستبرد به باغ خصوصی مردم در سال ۱۳۹۸ بود و بارها به خشونت متوسل شده بود.

وی پلیس ایران را مکلف و مقید به اخلاق‌مداری و قانون محوری دانست و تصریح کرد: ماموران انتظامی احقاق حقوق شهروندان را وظیفه و تکلیف خود می‌دانند.

فرمانده انتظامی خراسان ‌رضوی افزود: بر همین اساس این اتفاق نیز به صورت ویژه بررسی و نتایج آن اعلام می‌شود.

وی گفت: هم‌اینک مامور کلانتری حاضر در صحنه این رخداد از سوی بازرسی پلیس احضار و تحقیق از وی در جریان است. 
 

اظهارات بازپرس قتل

بازپرس قتل دادسرای مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: آثار کبودی ناشی از ضرب و جرح روی بدن متوفی بود اما پزشک قانونی علت مرگ را هنوز اعلام نکرده است زیرا نیاز به بررسی بیشتر دارد.

علی‌اکبر احمدی‌نژاد افزود: علت مرگ آن فرد هنوز مجهول است و نیاز به تحقیق دارد  و این موضوع توسط بازپرس دادسرای نظامی با نظر پزشک قانونی در جریان است. بنابراین، هرگونه اظهارنظر در این خصوص تا اعلام نتیجه قطعی فقط حدس و گمان خواهد بود.

مهدی اخلاقی دادستان نظامی خراسان رضوی نیز از تشکیل پرونده در دادسرای نظامی درباره مرگ این شهروند مشهدی در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی خبر داد و گفت: پرونده‌ای در این ارتباط در دادسرای نظامی خراسان رضوی تشکیل شده است و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به همین دادسرا ارائه کرده‌اند. 

خبرگزاری قوه قضاییه نیز شامگاه یکشنبه با انتشار خبری اعلام کرد: مأمور متخلف در پی ماجرای مرگ یک نفر در جریان دستگیری، با قرار بازپرس دادسرای نظامی بازداشت شد. از دو مامور دیگر کلانتری هم که مقتول را به کلانتری منتقل کرده‌اند تحقیق شده و از شهود و مطلعان نیز تحقیقات در حال انجام است که تا فردا ادامه دارد. 

شواهد نشان می دهد مامور نیروی انتظامی در جریان این حادثه عاری از خطا و اشتباه نبوده و اقدامات او نظیر بستن متهم به میله فلزی و قرار گرفتن وی در مقابل انظار عمومی را نمی‌توان نادیده گرفت .

با این حال، باید در نظر داشت که روزانه افزون بر ١٦ هزار تماس از سوی مردم با مرکز فوریتهای پزشکی ١١٠ در استان خراسان رضوی برقرار می‌شود که حداقل نیمی از آنها به ماموریت پلیسی می‌انجامد.

بنا بر اعلام فرماندهی انتظامی خراسان‌ رضوی افزون بر ٢٠٠ ماموریت منحصربه‌فرد نیز بطور روزانه توسط پلیس انجام می‌شود.

در چنین حجم بالایی از ماموریتها، ممکن است خطایی هم از سوی برخی ماموران رخ دهد که طبق قانون باید قاطعانه با آن برخورد شود اما این امر نباید بهانه ای باشد تا برخی رسانه ها، تلاش شبانه‌روزی ماموران انتظامی برای تامین آرامش و امنیت مردم را زیرسوال ببرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =