تعداد صنایع دارای گاز در کردستان به ۵۸۲ واحد رسید

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت گاز کردستان به مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر گازرسانی به صنایع با هدف کاهش آلایندگی ناشی از مصرف سوخت مایع اشاره کرد و گفت: تاکنون ۵۸۲ واحد صنعتی در این استان با مصرف سالانه ۳۹ میلیون لیتر سوخت مایع به شبکه سراسری گاز طبیعی متصل شده است.

احمد فعله‌گری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یک هزار و ۴۰۷ واحد صنعتی مشمول مصوبه شورای اقتصاد در استان شناسایی شده که سالانه بیش از ۵۰ میلیون لیتر سوخت مایع مصرف می‌کنند که با برنامه‌ریزی صورت گرفته به ترتیب اولویت، به صنایع پرمصرف با آلایندگی زیاد، گازرسانی شده است.

وی با بیان اینکه صنایع تازه ورود کرده به چرخه تولید به شرط موافقت کارگروه گازرسانی به شبکه سراسری گاز طبیعی متصل می‌شوند، افزود: امسال به ۵۳ واحد صنعتی در استان گازرسانی شده و براساس برنامه‌ریزی تا پایان سال جاری این تعداد به ۱۳۳ واحد خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان با اشاره به اینکه تاکنون به ۲ هزار و ۲۴۵ واحد صنعتی استان گازرسانی شده است، اضافه کرد: پارسال این شرکت برای گازرسانی به هر واحد تولیدی مصوبه شورای اقتصاد، ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال هزینه می‌کرد اما امسال این رقم به سقف ۶ میلیارد ریال افزایش یافته است.

فعله‌گری با بیان اینکه گازرسانی به ۹۵ درصد صنایع به راحتی صورت می‌گیرد، یادآور شد: در صورت فاصله واحدهای تولیدی تازه احداث شده با خطوط انتقال گاز زیاد و اعتبار مورد نیاز آن از سقف ۶ میلیارد ریال بیشتر باشد، خود صاحب واحد تولیدی باید هزینه اضافی آن را پرداخت کند، با این وجود خطوط گاز در تمام نقاط استان گسترده است‌.

فعله‌گری، آمار روستاهای بهره‌مند از گازطبیعی را در کردستان یک هزار و ۳۳۴ روستا اعلام کرد و گفت: تاکنون ۱۱ هزار و ۲۰۰ کیلومتر شبکه توزیع گاز در مناطق مختلف استان اجرا شده که هفت هزار و ۷۳۰ کیلومتر در روستاها و سه هزار و ۴۷۰ کیلومتر در شهرها صورت گرفته است.

در حال حاضر ۵۴۵ هزار و ۷۰۰ مشترک کردستانی از خدمات شرکت گاز بهره‌مند هستند. ضریب نفوذ گاز طبیعی در جمعیت شهری کردستان ۱۰۰ درصد و در جمعیت روستایی ۹۳ درصد است.اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =