معاون استاندار فارس: موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان گزارش نشده است

شیراز-ایرنا-معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس با هشدار به افراد شایعه‌ساز در مورد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان اعلام کرد: تاکنون هیچ موردی از این بیماری مهلک در فارس گزارش نشده است.

به گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی استانداری فارس، عبدالرضا قاسم پور در جلسه ستاد استانی مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از مردم استان فارس خواست به شایعات و اخبار غیر موثق در مورد بیماری ها به ویژه بیماری های واگیر توجه نکنند و اخبار را از مراجع رسمی دنبال کنند.

وی گفت: با کسانی که شایعات و اخبار غیر موثق را منتشر و اذهان عمومی را مشوش می کنند برخورد می شود.

قاسم پور با بیان اینکه این ستاد با هدف هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و با توجه به هشداری که سازمان بهداشت جهانی دام داده تشکیل شده است،افزود: اهمیت پیشگیری از این بیماری از آن جهت است که در شرایط بیماری کرونا و آسیب‌هایی که  این پاندمی به بخش‌های اقتصادی، تولید و اشتغال وارد کرده  شیوع چنین بیماری مرغداری‌ها و کشتارگاه‌ها و صنعت طیور را دچار ضرر و زیان خواهد کرد.

وی ادامه داد:بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان علاوه بر مشکلات اقتصادی ،سلامت انسان ها را نیز تهدید می کند.

قاسم پور با اشاره به اینکه استان فارس یکی از  قطب‌های تولید مرغ و تخم‌مرغ است، بر لزوم جدیت در پیشگیری از شیوع چنین بیماری هایی در استان تاکید کرد و افزود: تمام دستگاه‌های اجرایی استان فارس باید برای پیشگیری و مقابله با آنفلوانزای پرندگان به اداره کل دامپزشکی این استان کمک کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس از اداره کل دامپزشکی و محیط زیست خواست اقدامات لازم برای آموزش نکات بهداشتی واحدهای تولیدی و نظارت بر رعایت این نکات در کشتارگاه ها و مرغداری ها را در دستور کار قرار دهند.

قاسم پور با اشاره به اینکه خرید مرغ از فروشندگان غیر مجاز و دوره گردها خطرناک است، از مردم استان فارس تقاضا کرد که گوشت مرغ مصرفی خود را از مراکز فروش مجاز خریداری کنند.

وی همچنین به مشاهده مواردی از این بیماری در فارس در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: در آن  موارد بلافاصله دامپزشکی استان اقدامات لازم را برای مقابله با بیماری و معدوم‌سازی پرندگان مبتلا و جلوگیری از سرایت این بیماری انجام داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها