سفیر چین در سازمان ملل:چند جانبه گرایی باید مورد حراست قرار گیرد

پکن-ایرنا-«جانگجون» سفیر چین در سازمان ملل که کشورش بارها از یکجانبه گرایی آمریکا انتقادکرده خواستار حراست از چند جانبه گرایی شد.

به گزارش ایرنا، او در یک پیام ویدیویی به مناسبت بزرگداشت روز سازمان ملل متحد که تلویزیون مرکزی چین منتشرکرده است، گفت : تلاش برای حمایت از چندجانبه گرایی و حمایت از سازمان ملل ضروری است. 

او خاطر نشان کرد که سازمان ملل متحد در یک چالش بزرگ قرار دارد و تغییرات عمده ای که در یک قرن گذشته مشاهده نشده در حال وقوع بوده و یک بحران جهانی بهداشتی با تأثیرات شدید اقتصادی و اجتماعی دنیا را تحت تاثیرات منفی شدیدی قرار داده است.

نماینده دائمی چین در سازمان ملل گفت: یک جانبه گرایی، حمایت گرایی و اقدامات زورگویانه در حال افزایش است. اکنون این سوال مطرح است که سازمان ملل به چه نیاز دارد و برای مراقبت از آینده مشترک چه تلاش هایی باید صورت گیرد. آنچه مسلم است اینکه باید از نظام چند جانبه گرایی کاملا حراست شود.

وی ادامه داد: در جهان، فقط یک نظام وجود دارد که همان نظام بین المللی سازمان ملل متحداست و فقط یک مجموعه قوانین و هنجارهای اساسی روابط بین الملل بر اساس منشور سازمان ملل تدوین شده است که باید بر مبنای همان در جامعه بین المللی اقدام شود. 

سفیر چین در سازمان ملل گفت که سازمان ملل نیازمند ایفای نقشی فعال برای حفاظت از عدالت و قانون و افزایش همکاری ها است.

جانگجون همچنین تاکیدکرد که همه گیری کووید ۱۹ به جهان یادآوری کرد که تنها با حمایت از چندجانبه گرایی ، حمایت از سازمان ملل و تقویت همکاری و همبستگی می توان این ویروس را شکست داد و در برابر چالش های آینده مقاومت کرد.

وی گفت: چین بر حفاظت از چند جانبه گرایی ثابت قدم است. چین قاطعانه از منشور ملل متحد و قوانین بین المللی و نظام سازمان ملل پشتیبانی می کند و بر این باور است که "با هم می توانیم آینده ای بهتر و مشترک برای همه بسازیم".

دولت چین بارها از اقدامات آمریکا برای تضعیف سازمان ملل و دیگر سازمان های بین المللی و خروج این کشور از پیمان های بین المللی انتقاد کرده و این تحرکات را در راستای یکجانبه گرایی محض و خطری برای جامعه بین المللی دانسته است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

سرخط اخبار جهان