۳۹ گروه در مسابقه طاق خشتانه یزد شرکت کردند

یزد -ایرنا-مسوول کارگروه و مدیر اجرایی مسابقه طاق خشتانه یزد گفت: ۳۹ گروه متشکل از ۱۶ تیم و ۲۳ نفر هم به صورت انفرادی در این رقابت علمی شرکت کردند.

به گزارش عصر یکشنبه روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، احسان نوری  افزود:  مجموعا ۶۰ نفر به صورت انفرادی و تیمی از شهرهای تهران، ابرکوه، اصفهان، کرمان، آباده و زنجان  در این مسابقه شرکت کردند. 

وی زمان ارسال آثار را اول آبان ماه جاری بیان کرد و ادامه داد: پس از داوری آثار ارسالی نفرهای برتر معرفی می‌شوند. 
نوری با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات با هدف فرهنگسازی، ترویج، آموزش و ارتقاء سطح علمی مهندسان و افراد جامعه برگزار می شود، افزود: این نهاد تخصصی با رویکرد جدیدی که در امر آموزش و فرهنگسازی در پیش گرفته است، با تشکیل کارگروه های مختلف رویدادهایی را در رشته های مختلف مهندسی در حال برنامه ریزی و برگزاری دارد.
مسوول کارگروه و مدیر اجرایی مسابقه طاق خشتانه یزد ادامه داد: یکی دیگر از اهداف این رویداد آشنایی عموم جامعه با مباحث معماری و سازه ای است که توسط کارگروه رویدادهای فناوری و نوآوری معماری طراحی و در حال برگزاری است.
نوری تصریح کرد: شرکت کنندگان در این رویداد با استفاده از محصول فرهنگی خشتانه که شامل هزار و ۲۰۰ عدد خشت پخته شده، ملات ماسه بادی و چسب چوب و ابزار تخصصی است، طاقی با دهانه ثابت ۳۰ سانتی متر و حداکثر ارتفاع ۲۵ سانتی متر بر روی صفحه ام .دی .اف هشت میلی متر با ابعاد ۲۵ در ۴۵ سانتی متر درست می کنند.
وی با بیان اینکه مقاومت فشار طاق های ساخته شده در مرحله داوری با دستگاه جک هیدرولیک دیجیتال سنجیده می شود، خاطرنشان کرد: امتیاز نهایی هر شرکت کننده بر اساس مقاومت فشاری ثبت شده تقسیم بر وزن سازه به دست خواهد آمد.
مسوول کارگروه و مدیر اجرایی مسابقه یادشده گفت: در زمان برگزاری این رویداد تاکنون یک مباحثه علمی با موضوع «معماری خاک، معماری آینده» و ۲ کارگاه آموزشی ( وبینار) آشنایی با انواع طاق و روش های چیدمان خشت در آن و کار با محصول خشتانه برگزار شده است.
نوری گفت: پس از اختتامیه مسابقه و اهدای جوایز، نمایشگاهی به مدت یک هفته در محل گالری خانه مهندس یزد  برگزار می شود امیدواریم محلی برای آموزش و مباحثه علاقه مندان به این موضوع باشد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها