۴ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۹
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 84087834
۲ نفر

برچسب‌ها

دولت‌های منطقه در نخجوان قرن هجدهم چه کردند؟
قلعه نخجوان

تهران- ایرنا- کتاب «نخجوان در سیاست‌های آذربایجانی دولت‌های صفوی، افشار، روسیه و عثمانی» در جمهوری خود مختار نخجوان منتشر شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وابستگی فرهنگی کشورمان در جمهوری نخجوان؛ کتاب «نخجوان در سیاست‌های آذربایجانی دولت‌های صفوی، افشار، روسیه و عثمانی» توسط ایلهام علی اف، دکترای فلسفه تاریخ، دانشیار و رییس گروه تاریخ باستان و قرون وسطی انستیتوی تاریخ، مردم‌نگاری و باستان‌شناسی واحد نخجوان تألیف و منتشر شد.

این کار تحقیقاتی برای اولین بار، نخجوان را در نیمه اول قرن هجدهم مورد بررسی قرار داده است. پس از مطالعه جریانات سیاسی رُخ داده در نخجوان در نیمه اول قرن ۱۸، مشخص شد که اوضاع سیاسی و اجتماعی نخجوان در این دوره از تاریخ و همچنین در تعدادی از مناطق آذربایجان ناپایدار بوده است.
نتایج علمی بدست آمده از طریق تجزیه و تحلیل و مقایسه با وقایع تاریخی بطور خلاصه آورده شده و مربوط به سال‌های ۱۷۰۰-۱۷۴۷ است. در پایان نیز، خلاصه‌ای از آن به زبان انگلیسی آورده شده است.
 منبع اصلی این تحقیق بررسی آثار دیپلمات‌های خارجی، جغرافی دانان و همچنین مورخان و سفرنامه‌هایی است که مسافران در سال‌های مختلف از کشور بازدید کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =