دولت عراق: اخوان المسلمین را گروه تروریستی نمی دانیم

بغداد - ایرنا- سخنگوی دولت عراق امروز یکشنبه گفت که گروه «اخوان المسلمین» بخشی از فرایند سیاسی عراق است و آن را «گروهی تروریستی» نمی دانیم.

به گزارش ایرنا، «احمد ملا طلال» سخنگوی نخست وزیر عراق امروز یکشنبه در سخنانی تلویزیونی تصریح کرد که اخوان المسلمین جزء بنیانگذاران فرایند سیاسی بوده و در تدوین قانون اساسی شرکت داشته است.

وی گفت: "چهار رئیس دوره های مختلف پارلمان عراق از اخوان المسلمین هستند و ما در عراق آنها را سازمانی تروریستی نمی شماریم".

ملا طلال تصریح کرد: "حزب اسلامی در عراق و گروه اخوان المسلمین در نوشتن قانون اساسی بعد از سال ۲۰۰۳ میلادی شرکت داشتند و بخشی از حیات سیاسی در عراق هستند".

وی افزود: "درج کردن هرگونه گروهی در لیست تروریسم در عراق بعد از آن صورت می گیرد که اقداماتی تروریستی علیه شهروندان انجام دهد یا در برابر حکومت سلاح به دست بگیرد".

به نوشته سایت «بغداد الیوم»، این سخنگو همچنین گفت: "تعامل دولت عراق با اخوان المسلمین ارتباطی با آنچه با آنها در دولت های دیگر در کشورهای جهان صورت می گیرد، ندارد".

سخنگوی دولت عراق از رسانه های گروهی خواست تا "در انتقال اخبار مربوط به اقدامات دولت عراق دقت داشته باشند و آن را از منابع رسمی بگیرند".

پیش از این رسانه های عراقی سندی را منتشر کردند که نشان می داد شورای امنیت ملی این کشور با درخواست اتحادیه عرب مبنی بر «تروریستی خواندن گروه اخوان المسلمین» مخالفت کرده است.

در این سند آمده بود: «با استناد به دستور شورای امنیت ملی و بنا به آنچه مشاور امنیت ملی درخصوص موضوع موضع عراق درباره درج کردن گروه اخوان المسلمین به عنوان یک گروه تروریستی مطرح شده و بنا به درخواست مصر برای درج گروه اخوان المسلمین در لیست تروریسم اتحادیه عرب، شورای امنیت ملی تصمیم گرفت که رأی به درج گروه اخوان المسلمین به عنوان یک سازمان تروریستی ندهد».

دولت مصر گروه اخوان المسلمین را در لیست تروریستی خود قرار داده و هم اکنون تعداد زیادی از مسؤولان ارشد این گروه در زندان های مصر به سر می برند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =