۴ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۵
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84087732
۰ نفر

برچسب‌ها

برگزاری کمرنگ اعتراضات اکتبر در عراق

بغداد - ایرنا - تظاهرات سالگرد اعتراضات موسوم به " اکتبر" امروز یکشنبه در قالب گروه‌های کم شمار در برخی مناطق برگزار شده و فراخوان ها در شبکه های اجتماعی نتوانسته جمعیت زیادی را به میدان بکشاند.

به گزارش ایرنا، برخلاف فراخوان عده ای در شبکه های اجتماعی و برخی انتظارها که تصور می شد، امروز یکشنبه عراق شاهد حضور گسترده افراد در اعتراضات باشد ، تجمع  گروهی در میدان «تحریر» شهر بغداد و میادین برخی استانها برگزار شده و در برخی موارد تنش هایی بین آنها و نیروهای امنیتی بروز کرده است. 

نخست وزیری عراق پیش از این خواهان آماده باش نیروهای امنیتی شده بود و هم اکنون تدابیر امنیتی در اطراف میدان تحریر و خیابان‌های منتهی به آن برای تامین امنیت و مقابله با خشونت احتمالی در جریان اعتراضات گرفته شده است.

اعتراض‌ های اجتماعی از اول اکتبر ۲۰۱۹ نهم (مهر ۱۳۹۸) در عراق با محوریت اعتراض به فساد و مشکلات اقتصادی در بغداد آغاز شد و تا آخر فوریه ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) ادامه یافت.

در شکل گیری این اعتراضات، افزون بر دلایل داخلی، تحریکات خارجی نیز نقش داشت و برخی احزاب سیاسی نیز در راستای بهره برداری سیاسی با آن همراه شدند.

این اعتراضات خشونت های بسیاری به دنبال داشت و در جریان آن تعدادی کشته و زخمی شدند.

اعتراضات اجتماعی در نهایت با اعلام «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر وقت به استعفا و تشکیل دولت «مصطفی الکاظمی» به آرامش کشیده شد و این آرامش در طول ماه های گذشته بر فضای عمومی عراق حکفرما شد.

گفته می شود که آمریکا و برخی کشورهای عربی مانند امارات و سعودی ها به علاوه رژیم صهیونیستی از این اعتراضات و تحریک عمومی مردم عراق نقش داشتند و از طریق فضای مجازی از آن حمایت کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =