برداشت یاقوت سرخ از باغات سروآباد آغاز شد

سنندج - ایرنا - کار برداشت یاقوت سرخ (انار) از سطح ۴۴۲ هکتار باغات شهرستان سروآباد آغاز شده و پیش بینی می‌شود بیش از هفت هزار تن انار تولید و روانه بازار مصرف شود.

به گزارش ایرنا، پاییز بواسطه تغییرات آب و هوایی و سرد شدن دما و ریختن برگ درختان زیباست اما به ثمر نشستن میوه ترش و شیرینی چون انار نیز به زیبایی‌های این فصل می افزاید و شیرینی آن را بیشتر می‌کند.

باغداران شهرستان سروآباد هر سال اواخر مهر کار برداشت انار را از باغات خود آغاز و تا اواخر آبان ادامه می‌دهند و از راه فروش این محصول درآمد خوبی دارند.

انار میوه ای بهشتی و خوشمزه، شاهکار خالق هستی است و برای همه سلایق خوش خوراک است.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد گفت: در این شهرستان ۴۴۲ هکتار باغ انار وجود دارد که ۴۰۰ هکتار آن بارور و ۴۲ هکتار غیربارور است که در سال های آینده به باروری می‌رسد.

اسماعیل منوچهری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:‌ متوسط برداشت انار در هر هکتار از باغات شهرستان ۱۸ تن است و پیش بینی می‌شود امسال هفت هزار و ۲۰۰ تن انار تولید و روانه بازار مصرف شود.

وی یادآور شد:‌ بیشترین میزان برداشت در واحد هکتار در شهرستان ۳۶ تن بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد اضافه کرد: این شهرستان در استان کردستان از لحاظ سطح و میزان تولید رتبه اول را از هر ۲ لحاظ سطح زیر کشت و تولید انار به خود اختصاص داده است.

منوچهری به مهمترین ارقام انار اشاره کرد و گفت: ملس، رباب و ارقام بومی اورامان (یارالی یا که وه  هه نار، هه جیحی (دانه سیا)، هه نار تشی (ترش)، هه نار شیرین (زودرس) از مهمترین ارقام انار تولید شده در باغات شهرستان سروآباد است.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۱۰۰ خانوار مشغول برداشت انار و فروش این محصول هستند، تاکید کرد: بیشترین مساحت باغات انار و تمرکز این محصول در روستاهای منطقه هورامان رودبار، گواز، بلبر، ژیوار، سلین و دلمرز است.

منوچهری یادآور شد: بیشترین میزان مصرف انار در شهرستان به صورت تازه خوری و در بازارهای داخلی و مابقی به صورت آب انار موسوم به رب انار است همچنین از پوست و تفاله آن در صنایع رنگرزی و دارویی نیز استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه در شهرستان سروآباد صنایع تبدیلی و فراوری محصول وجود ندارد و رب گیری به صورت سنتی و با دست انجام می‌شود، افزود: احداث سد داریان در منطقه هورامان منجر به حذف سطح بالایی از باغات درجه یک انار شهرستان بخصوص در حوزه روستای سلین شد.

منوچهری به برنامه های آموزشی جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: به صورت مستمر و مرتب و در کلیه زمینه های احداث، اصلاح و مدیریت، تغذیه و مبارزه با آفات و بیماری ها هر سال در سطح روستا های هدف کلاس های آموزشی توسط کارشناسان خبره این سازمان برگزار می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد به طرح توسعه باغات انار در شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: احداث سایت باغی روستای رودبا «روار» به مساحت ۱۳۰ هکتار به عنوان بزرگترین سایت باغی انار استان کردستان در سال ۹۰ و احداث فاز اول سایت باغی انار به مساحت ۳۰ هکتار در روستای دلمرز در سال ۹۴ انجام شده است.

یکی از باغداران نمونه سروآباد نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیش از سه هکتار باغ انار دارم که درآمد خانواده از راه فروش این محصول تامین می‌شود.

وی افزود: بدلیل نبود صنایع تبدیلی و سردخانه در شهرستان، باغداران مجبورند محصول خود را به صورت خام با قیمت کم بفروشند لذا درآمد کمتری عاید تولیدکنندگان این محصول می‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم انار در سروآباد و شهرهای همجوار بطور میانگین ۱۰ هزار تومان است، تاکید کرد: اگر سردخانه در شهرستان و یا شهرهای همجوار باشد همین محصول را می توانیم برای اواخر پاییز و ابتدای زمستان که مصرف بیشتر است نگهداری کرده و به قیمت بالاتر در بازار به فروش برسانیم.

این باغدار یادآور شد: انار تولید شده در سروآباد بخاطر عدم استفاده از کود شیمیایی کاملا ارگانیک و طبیعی است و خواص بیشتری دارد در حالیکه در استان های دیگر برای تولید انار از انواع کودهای شیمیایی استفاده می کنند که خواص طبیعی این محصول را از بین می‌برد.

باتوجه به اینکه در شهرستان سروآباد بیش از هفت هزار تن انار مرغوب و با کیفیت تولید می شود در صورت احداث صنایع تبدیلی و سردخانه، می توان انار استان کردستان در فصل زمستان را تامین کرد و دیگر نیازی به وارد کردن این محصول از سایر استان های دیگر نباشد.

با توجه به ارزش اقتصادی این محصول در صورت حمایت از تولیدکنندگان می توان تولید و اشتغال را در این شهرستان افزایش داد و از مهاجرت معکوس روستاییان به حاشیه شهرها جلوگیری کرد.

سروآباد قطب تولید انار در استان کردستان به شمار می‌رود، این شهرستان قطب تولید محصولات باغی نظیر گردو، گیلاس، انجیر، بادام درختی و توت سفید نیز هست.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =