۱۴ طرح عملیاتی مرتبط با آلودگی هوا در اصفهان اجرا می‌شود

اصفهان- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: همزمان با افزایش غلظت آلاینده‌ها در این استان، ۱۴ طرح عملیاتی مرتبط برای کاهش آلودگی هوا اجرا می‌شود.

منصور شیشه‌ فروش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در قالب این طرح‌ها برنامه‌ها و اقدامات مرتبط در زیرمجموعه‌های نهادها و سازمان‌های مختلف مشخص شده که با محوریت مطالعات سازمان محیط زیست ابلاغ و انجام می‌شود.

وی به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر آغاز بارش‌های پاییزی در اواخر این فصل اشاره و خاطرنشان کرد: بر همین اساس آلودگی هوا و افزایش آلاینده‌ها در سطح استان به خصوص در شهرهای صنعتی تا آن زمان بیشتر از سال گذشته خواهد بود و بر همین اساس باید تدابیر اتخاذ شده و برنامه‌های آن برای کاهش اثرات مخرب آلاینده بطور جدی اجرا شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه در قالب طرح‌های تدوین شده وظایف هر یک از نهادها و سازمان‌ها به آنها ابلاغ می‌شود ادامه داد: سختگیری بیشتر برای انجام معاینه فنی و جرایمی برای خودروهایی که معاینه فنی ندارند از جمله اصلی ترین این اقدامات در سال جاری بوده است.

شیشه فروش اضافه کرد: یک میلیون و ۷۲۰ هزار خودروی سبک و سنگین در استان اصفهان وجود دارد و بی شک بخش قابل توجهی از آلودگی این خطه مربوط به آنهاست و در صورتی که این وسایل بدون معاینه فنی تردد کنند حجم آلاینده‌ها روز به روز بیشتر خواهد شد.

وی افزود: ۶ مرکز معاینه فنی خودروی سبک در کلانشهر اصفهان با نوبت دهی آنلاین، سرعت انجام معاینه فنی را افزایش داده و از سوی دیگر احداث ۲ مرکز دیگر در این کلانشهر سبب افزایش سرعت در امر معاینه فنی خودروها خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: بهبود روند معاینه فنی خودروهای سنگین از دیگر برنامه‌های عملیاتی کاهش آلاینده‌ها در سال‌جاری بوده که بر همین اساس معاینه فنی و رفع عیب بالغ بر ۱۴۰ هزار خودرو سنگین با محوریت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای انجام شده است.

وی با اشاره به اوج گیری شیوع ویروس کرونا و افزایش استفاده از خودروهای شخصی به جاری وسایل نقلیه عمومی تصریح کرد: این روزها هدف اصلی جلوگیری از ازدحام است و مردم باید بگونه ای برنامه ریزی کنند تا استفاده از خودروی شخصی بویژه تک سرنشین به حداقل برسد.

شیشه‌ فروش به موضوع نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در اصفهان اشاره کرد و گفت: این مقوله به طور جدی مورد بررسی قرار گرفته که در پی آن در ماه‌های گذشته یکصد دستگاه اتوبوس نو به این ناوگان اضافه شد و قرار است این تعداد ظرف یک سال آینده افزایش پیدا کند.
وی عرضه سوخت پاک را ضروری دانست و افزود: عرضه سوخت پاک و بنزین یورو ۴ به جایگاه داران استان اصفهان ابلاغ شده و در این ارتباط تیم های بازرسی نیز بر این زمینه نظارت لازم را انجام خواهند داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اظهارداشت: در اطراف اصفهان استقرار واحدهای صنعتی، شهرک‌های صنعتی، معادن سنگبری‌ها و واحدهای صنفی کوچک و بزرگ مختلف افزایش آلودگی هوا را در پی داشته و از سوی دیگر وجود کانون های بحرانی ریزگردها در شمال و شرق اصفهان و محصور شدن استان با بیابانهای متعهد و پهناور استان‌های یزد، سمنان و خراسان شمالی سبب افزایش آلاینده‌ها می‌شود.

شیشه‌ فروش به اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی و مهار گرد و غبار در استان اشاره کرد و افزود: نهالکاری ۹۰۰ هکتاری، مالچ پاشی در مساحتی بالغ بر ۳۰۰ هکتار، ایجاد افزون بر ۳۵۰ کیلومتر بادشکن و طرح مرتبط با مهار روان آب‌ها و کاهش فرسایش خاک در گستره های به دمساحت بیش از یک هزار و ۶۰۰ هکتار از جمله این طرح‌ها بوده است.

وی اضافه کرد: در قالب طرحی دیگر قرار شده ۱۰ درصد از فضای مجموعه‌ها و شهرک‌های صنعتی جدید به فضای سبز اختصاص پیدا کند تا زمینه بهبود وضعیت هوا مهیا شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری درباره استاندارد سازی موتورخانه های مجتمع های مسکونی و اداره های استان اصفهان گفت: این مورد بصورت جدی دنبال می‌شود و بر همین اساس تاکنون موتورخانه های ۶۰ اداره در استان استاندارد سازی شده است.

شیشه‌ فروش با بیان اینکه یک میلیون و ۸۷۰ هزار مشترک خانگی گاز در استان وجود دارد اظهارداشت: شرکت گاز توصیه های لازم را برای کاهش مصرف و رفع عیب وسایل گرمایشی دنبال می کند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های تفصیلی و همچنین طرح‌های هادی با مشارکت بنیاد مسکن به آلودگی هوا توجه به آلودگی هوا لحاظ شده تازیم پس شاهده افزایش آلاینده‌ها در شهرها و روستاها نباشیم.

به گزارش ایرنا، اصفهان، آلوده‌ترین کلانشهر کشور است و سایر شهرها و مناطق صنعتی این استان نیز همواره با معضل آلودگی هوا بویژه در فصول سرد سال مواجه هستند.

کارشناسان، فعال شدن کانون‌های گرد و غبار، خشک شدن زاینده‌رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی، فعالیت واحدهای صنعتی و تردد خودروهای زیاد را از جمله دلایل آلودگی این خطه می‌دانند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها