موقوفات باید با شرایط روز جامعه متناسب باشد

مشهد - ایرنا - تولیت آستان قدس رضوی گفت: با توجه به پیشرفت‌های فناوری و تحولات زندگی بشری ناگزیر به متناسب سازی برخی موقوفات با نیاز روز جامعه هستیم و باید برای کاربردی شدن این قبیل موقوفات، تدبیری اندیشید.

به گزارش روز یکشنبه آستان قدس رضوی، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار با مدیر کل سازمان اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی افزود: موقوفات باید به سمت وقف‌های اجتماعی و نیازهای روز جامعه جهت دهی شوند، وقف در حوزه علم و فناوری از نیازهای مهم جامعه امروز است که در دنیا این اتفاق می‌افتد.

وی ازدواج، جهیزیه، مسکن و اشتغال جوانان، حمایت از زنان سرپرست خانوار، پیشگیری و درمان اعتیاد، آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، حوزه‌های پزشکی، شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت‌های تحقیقاتی را از عرصه‌هایی دانست که امروز جامعه نیازمند وقف در آنهاست و باید موقوفات به سمت آنها جهت دهی شود.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: وقف یکی از بنیادهای عمیق دینی و اجتماعی و میراثی ماندگار برای انسان‌های نیک اندیش است.

مروی با اشاره به جایگاه و عظمت وقف در فقه شیعی افزود: اسلام احکام بسیار دقیق، حساس و مهمی را برای وقف و اجرای دقیق نیات واقف در نظر گرفته است که شاید یکی از حکمت‌های آن اطمینان بخشی به واقفان بالقوه برای قرار گرفتن موقوفاتشان در چهارچوب قوانین شرع باشد.

وی با بیان اینکه امیرالمؤمنین امام علی(ع) در امر وقف پیشگام بود و شاید ایشان را بتوان بزرگترین واقف دانست اظهار کرد: حضرت علی(ع) نخلستان‌های بسیاری را پس از آباد کردن وقف می‌کرد، همچنین چاه‌ها و قنات‌هایی را حفر و سپس آنها را برای مصارف مختلف مسلمانان وقف می‌کرد، به طوری که در تاریخ نوشته‌اند اگر حضرت علی(ع) این موقوفات را انجام نمی‌داد ثروتمندترین مردم عرب بود.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه انقلاب اسلامی موجب مقبولیت سازمان اوقاف و امور خیریه میان مردم شد گفت: اعتمادسازی و اجرای دقیق نیات واقفان سبب توسعه سنت حسنه وقف در جامعه می شود.

مروی همچنین تأکید کرد: تعامل با مردم در سازمان‌هایی که پشتوانه مذهبی دارند، باید در کمال عطوفت، مهربانی و انعطاف باشد از این رو رفتار کارکنان در نهادهایی همچون آستان قدس رضوی و سازمان اوقاف و امور خیریه باید به گونه‌ای با سایر ادارات فرق کند که مردم این تفاوت را مشاهده و احساس کنند.

او افزود: خوشخویی و خوش رفتاری، لحن نرم، عطوفت، برخورد مناسب، بردباری، پیگیری امور مردم و خدمتگزاری از اصولی است که باید در این سازمان‌ها نهادینه شود تا مردم در مراجعات احساس صمیمیت کنند و تحقق این معنا در آستان قدس رضوی به مراتب سزوارتر است.

تولیت آستان  قدس رضوی همچنین برخورد با متجاوزان به حقوق موقوفه و متصرفان و غاصبان اراضی وقفی را از دیگر موارد مهم برای اعتمادسازی در زمینه وقف در جامعه برشمرد و تأکید کرد: اجرای امینانه و دقیق نیات واقفان در توسعه فرهنگ وقف بسیار مهم و ضروری است.

تولیت آستان قدس رضوی شفاف سازی را موجب افزایش اعتماد عمومی و افزایش موقوفات و مشارکت مردم در امور خیریه خواند و اظهار کرد: به مسوولان امر در آستان قدس گفته‌ام که ما باید به مردم نسبت به نذورات و موقوفات‌شان گزارش دهیم و به عنوان مثال بگوییم این ماه چقدر نذورات گرفته‌ایم و چه مقدار و در چه مسیری هزینه کرده‌ایم.

مروی تسریع فرآیند وقف را از دیگر نکات مهم در توسعه فرهنگ وقف دانست و ادامه داد: تسهیل و تسریع فرآیند وقف و برداشتن موانع از پیش پای واقفان از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها