کشاورزان ابرکوه بدون خاموشی چاه برداشت آب را مدیریت می‌کنند

یزد - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد بابیان اینکه امسال برای دومین سال متوالی طرح خاموشی ۹۰ روزه چاه‌های کشاورزی در ابرکوه اجرا نمی‌شود، گفت: کشاورزان این شهرستان طرح یادشده را برای نخستین بار تا آخر اسفندماه آینده با برنامه ریزی متناسب با حجم آب تحویلی مدیریت می کنند.

بر اساس حجم آب تحویلی هر کشاورز مجاز است بدون خاموش کردن کردن چاه در حال بهره برداری با استفاده از کنتور هوشمند آب مورد نیاز خود را برای فعالییت های کشاورزی برداشت کنند و برداشت بیش از حجم تحویلی امکان پذیر نیست و سامانه موجود به صورت خودکار قطع می شود .

محمدمهدی جوادیان زاده روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، افزود: با برداشت بی رویه آب به عنوان ارزشمندترین ماده حیاتی در گذشته ، سالانه سطح منابع آب های زیرزمینی ابرکوه حدود ۶۳ سانتیمتر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته با اجرای خاموشی ۶۰ روزه چاه‌های کشاورزی در استان ۹۹ میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شد، تاکید کرد: با خاموشی چاه‌ها علاوه بر افزایش کیفیت آب ، افت سطح منابع آبی نیز کاهش می یابد.

وی اظهار کرد: سه هزار و ۶۰۰ حلقه چاه کشاورزی در استان یزد وجود دارد این درحالی است که وضعیت آب ۱۶ دشت استان ناپدار است و دشت های یزد - اردکان و ابرکوه هم  در وضعیت بحرانی قرار دارد.

جوادیان زاده یادآور شد: باتوجه به کسری مخازن آب زیرزمینی عمق برخی فروچاله ها در ابرکوه به ۲۰۰ متر رسیده و بایستی کشاورزان در مدیریت برداشت آب و حفاظت از این سرمایه ،جدی باشند.

وی با بیان اینکه ایجاد فروچاله ها نشان دهنده مرگ آبخوان های منطقه است، ادامه داد: در اثر افت آب های زیرزمینی ، سطح زمین نشست و فروکش کرده است.

جوادیان زاده در ادامه تصریح کرد : طرح احیا و تعادل بخشی با هدف حفظ منابع موجود مربوط به کل کشور است و این طرح در استان های همجوار هم اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از نیمی از چاه های کشاورزی یزد با همکاری کشاورزان و شرکت توزیع برق استان ، برای مدیریت برداشت آب به کنتور هوشمند تجهیز شده است.

این مسوول حفاظت منابع آب استان یزد تاکید کرد: طرح خاموشی چاه های کشاورزی از سال ۱۳۹۵ در استان یزد اجرا شده است.

جوادیان زاده اضافه کرد: با اجرای طرح خاموشی ۳۰ روزه چاه‌های کشاورزی در سال ۱۳۹۵،  ۴۵ روزه در سال ۱۳۹۶، ۶۰ روزه در سال ۱۳۹۷ و برداشت حجمی در سال ۱۳۹۸، جمعا حدود ۳۰۲ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی و آب سفره های زیرزمینی تقویت شد.

شهرستان ابرکوه ۶۶۲ حلقه کشاورزی دارد که بیش از ۹۰ درصد آب استحصالی آن در بخش کشاورزی مصرف می شود.

مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =