هنیه: توافق با دشمن صهیونیستی منجر به اجرای نقشه اسرائیل نمی‌شود

تهران – ایرنا – "اسماعیل هنیه" رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به پیوستن سودان به فهرست عادی‌سازان روابط با رژیم صهیونیستی گفت: توافق با دشمن صهیونیستی هرگز موجب نخواهد شد که نقشه منطقه بر وفق مراد اسرائیل ترسیم شود.

به گزارش ایرنا از المیادین، هنیه گفت: توافق سودان و اسرائیل هرگز بیانگر اصالت مردم سودان و موضع تاریخی آنان در دفاع از ملت فلسطین نخواهد بود.

رییس دفتر سیاسی حماس اضافه کرد: نقشه منطقه را تنها ملت‌هایی ترسیم می‌کنند که به اصول و مبادی و حقوق راسخ ما در فلسطین متعهد هستند.

وی ادامه داد: ملت‌های عرب رژیم غاصب صهیونیست را به رسمیت نخواهند پذیرفت

هنیه افزود: ملت‌های عرب موجودیت رژیم غاصب صهیونیستی را که به قیمت تباه‌کردن حقوق مردم ما، نمی‌پذیرند.

هنیه در بخش دیگری از سخنانش خطاب به امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه خواست که از سیاست اهانت به اسلام و تحریک علیه آن دست بردارد و اهانت به پیامبر مکرم اسلام را پایان دهد.
مکرون اخیرا در اظهاراتی با وقاحت اعلام کرده بود که فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز علیه رسول گرامی اسلام (ص) ادامه خواهد داد، امری که با واکنش تند مسلمانان روبرو شده است.
هنیه همچنین به تصمیم این گروه برای اعزام هیأتی به قاهره به ریاست "صالح العاروری" معاون خود خبر داد.
رییس دفتر سیاسی جنبش حماس افزود که هیأت اعزامی حماس شماری از موضوعات دارای اهتمام مشترک به ویژه مسائل مربوط به آشتی و وحدت ملی فلسطین را با مقام‌های مصری بررسی خواهند کرد.
رییس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه در کاخ سفید بطور رسمی اعلام کرد که عادی سازی روابط میان اسرائیل و سودان آغاز شده است.
به دنبال این اقدام، گروه‌های مختلف فلسطینی ضمن محکوم کردن این تصمیم، آن را خیانت دیگری به ملت فلسطین دانسته و آن را مغایر با سابقه درخشان کشور سودان در حمایت از مردم فلسطین و آرمان آن دانستند.
جنبش جهاد اسلامی فلسطین  نیز جمعه شب در بیانیه‌ای به عادی‌سازی روابط سودان و رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد و افزود که این اقدام با پیشینه سودان که همواره حامی ملت فلسطین بوده است، همخوانی ندارد.
انصارالله یمن در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این حرکت سودان، اعلام کرد که رژیم‌های جنایت‌کاری که با طمع‌ورزی‌های رژیم صهیونیستی غاصب هم‌راهی می‌کنند و بر مقدس‌ترین مسئله اسلامی چوب حراج زده‌اند، امروز مشخص و رسوا شده‌اند.
محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز ضمن محکوم کردن این اقدام دولت خارطوم اعلام کرد که هیچ کشوری حق ندارد به جای مردم فلسطین و آرمان آن سخن بگوید.
برقراری روابط میان سودان و اسرائیل پس از اعلام ترامپ به کنگره مبنی بر این‌که وی قصد دارد سودان را از فهرست حامیان مالی تروریسم خارج کند و پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار خسارت توسط سودان برای جبران خسارت قربانیان آمریکایی تروریسم صورت گرفت.
به دنبال این توافق، مردم سودان با برگزاری تظاهرات و سر دادن شعارهای «هیچ صلحی با رژیم اشغالگر وجود ندارد»، اقدام دولت «عبدالله حمدوک» نخست وزیر دولت انتقالی سودان در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =