۱۳هزار تن محصول گلخانه‌ای در لرستان تولید می‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: ۱۳هزار تن انواع محصول سالانه از سطح ۶۵هکتار گلخانه استان تولید می‌شود.

"اسفندیار حسنی مقدم" روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر سطح زیرکشت گلخانه های لرستان ۶۵ هکتار بوده و سالانه ۱۳ هزار تن محصولات گلخانه ای شامل گوجه، خیار، فلفل دلمه ای وآلوئورا برداشت و صادر می شود.

وی با بیان اینکه سطح گلخانه ها با توجه به ظرفیت استان بسیار کم می باشد تصریح کرد: چهار میلیون شاخه گل رز در گلخانه های استان تولید و به بازارهای داخلی و استان های همجوار ارسال می شود.

حسنی مقدم ادامه داد: گلخانه های لرستان به دلیل شیوع کرونا بیش از هفت میلیارد تومان متضرر شده اند و واحدهای تولید گل رز استان چند ماه اخیر به دلیل ویروس منحوس کرونا با مشکل فروش مواجه هستند.

وی در خصوص مزایای کشت گلخانه ای نسبت به فضای آزاد گفت: افزایش تولید در واحد سطح، صرفه جویی مصرف آب، محصول سالم و اشتغالزایی بالا از نتایج این نوع کشاورزی است.

وی ادامه داد: در فضای باز از هر هکتار گوجه فرنگی ۲۰ تا ۲۵ تن برداشت می شود که درمحیط  گلخانه تا ۲۰ برابر یعنی ۵۰۰ تن در هکتار قابل افزایش می باشد و این درحالیست که نیاز آبی یک هکتار گلخانه نسبت به فضای باز یک سوم می باشد و با توجه به بحران کم آبی، حرکت به سمت این نوع کشت ضروری است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: به همین منظور تکمیل طرح های نیمه تمام در دستور کار قرار دارد که  یکی ازپروژه های مهم و بنیادین وزارت خانه برای باغات به ویژه انار، زردآلو، سیب و مرکبات به منظور پیشگیری از آفتاب سوختگی، سرمازدگی و تگرگ احداث سایبان می باشد.

حسنی مقدم اظهار داشت: در همین راستا احداث سایبان برای شرکت فجر صفا شهرستان خرم آباد به مساحت  ۲۵٠ هکتار در دست اقدام است و انتظار می رود تا پایان سال جاری تکمیل وبهره برداری شود.

وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی از سرمایه گذاری بخش خصوصی در فعالیت های گلخانه ای استقبال می کند که در این راستا متقاضیان بایستی با مراجعه به سازمان و بازدید از زیرساخت شهرک های آماده کار اقدام کنند.

 پارسال ۲۸۲ هزار و ۹۸۰ تن انواع محصول باغی از سطح ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مثمر لرستان تولید شده است.

۱۳۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی لرستان هستند و ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر از این بخش ارتزاق  می کنند و ارزش افزوده سه میلیون تن محصول تولیدی استان به بیش از هفت هزار میلیارد تومان می رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =