۱۳هزار تن محصول گلخانه‌ای در لرستان تولید می‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: ۱۳هزار تن انواع محصول سالانه از سطح ۶۵هکتار گلخانه استان تولید می‌شود.

"اسفندیار حسنی مقدم" روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر سطح زیرکشت گلخانه های لرستان ۶۵ هکتار بوده و سالانه ۱۳ هزار تن محصولات گلخانه ای شامل گوجه، خیار، فلفل دلمه ای وآلوئورا برداشت و صادر می شود.

وی با بیان اینکه سطح گلخانه ها با توجه به ظرفیت استان بسیار کم می باشد تصریح کرد: چهار میلیون شاخه گل رز در گلخانه های استان تولید و به بازارهای داخلی و استان های همجوار ارسال می شود.

حسنی مقدم ادامه داد: گلخانه های لرستان به دلیل شیوع کرونا بیش از هفت میلیارد تومان متضرر شده اند و واحدهای تولید گل رز استان چند ماه اخیر به دلیل ویروس منحوس کرونا با مشکل فروش مواجه هستند.

وی در خصوص مزایای کشت گلخانه ای نسبت به فضای آزاد گفت: افزایش تولید در واحد سطح، صرفه جویی مصرف آب، محصول سالم و اشتغالزایی بالا از نتایج این نوع کشاورزی است.

وی ادامه داد: در فضای باز از هر هکتار گوجه فرنگی ۲۰ تا ۲۵ تن برداشت می شود که درمحیط  گلخانه تا ۲۰ برابر یعنی ۵۰۰ تن در هکتار قابل افزایش می باشد و این درحالیست که نیاز آبی یک هکتار گلخانه نسبت به فضای باز یک سوم می باشد و با توجه به بحران کم آبی، حرکت به سمت این نوع کشت ضروری است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: به همین منظور تکمیل طرح های نیمه تمام در دستور کار قرار دارد که  یکی ازپروژه های مهم و بنیادین وزارت خانه برای باغات به ویژه انار، زردآلو، سیب و مرکبات به منظور پیشگیری از آفتاب سوختگی، سرمازدگی و تگرگ احداث سایبان می باشد.

حسنی مقدم اظهار داشت: در همین راستا احداث سایبان برای شرکت فجر صفا شهرستان خرم آباد به مساحت  ۲۵٠ هکتار در دست اقدام است و انتظار می رود تا پایان سال جاری تکمیل وبهره برداری شود.

وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی از سرمایه گذاری بخش خصوصی در فعالیت های گلخانه ای استقبال می کند که در این راستا متقاضیان بایستی با مراجعه به سازمان و بازدید از زیرساخت شهرک های آماده کار اقدام کنند.

 پارسال ۲۸۲ هزار و ۹۸۰ تن انواع محصول باغی از سطح ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مثمر لرستان تولید شده است.

۱۳۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی لرستان هستند و ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر از این بخش ارتزاق  می کنند و ارزش افزوده سه میلیون تن محصول تولیدی استان به بیش از هفت هزار میلیارد تومان می رسد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha