«مسعود برزین» و روزنامه‌نگاری ایران؛ از پژوهش تا صنف
مسعود برزین

تهران– ایرنا- «مسعود برزین»، بی‌شک یکی از مؤثرترین روزنامه‌نگاران نیم‌قرن اخیر ایران است. «گلبرگ برزین»، مترجم و فرزند این روزنامه‌نگار فقید، در گفت‌وگو با ایرنا، مهم‌ترین فعالیت‌های پدرش را افزون بر روزنامه‌نگاری، تألیف کتب مرجع در این عرصه و همچنین پایه‌گذاری سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات ایران دانست.

مسعود برزین امروز اگر بود، یکصدمین زادروزش را جشن می‌گرفتیم اما افسوس که ۲۷ مردادِ ده‌سال پیش، این جهان را ترک کرد. اما نامش به عنوان یکی از مؤثرترین روزنامه‌نگاران نیم‌قرن اخیر ایران ماندگار شد.

گفت‌وگوی مطبوعاتی با جواهر لعل نهرو/ اوایل دهه ۱۳۳۰

گلبرگ برزین به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: مهم‌ترین فعالیت مطبوعاتی پدرم در حوزه پژوهش بود و از این نظر، مهم‌ترین جنبه فعالیت او کتب مرجعی است که تألیف کرده است. یکی از آنها، کتاب شناسنامه مطبوعات ایران است که مطبوعات ایران را طی سال‌های ۱۲۱۵ تا ۱۳۵۷ بررسی کرده است. البته پیشتر کتاب‌هایی مانند سیری در مطبوعات ایران و مطبوعات ایران از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۷ تألیف شده بود ولی آنچه ایشان نوشت، مجموعه کاملی است از تمام مطبوعاتی که در ایران چه به زبان فارسی و چه به زبان‌های غیرفارسی چاپ شده است.

او اضافه کرد: یکی از دیگر از تألیفات ارزشمند، کتاب فرهنگ اصطلاحات روزنامه‌نگاری زبان فارسی است که نظیرش نیست و اثر دیگر، کتاب تجزیه و تحلیل آماری مطبوعات ایران است که مطبوعات را در بازه زمانی ۱۲۱۵ تا ۱۳۵۷ تجزیه و تحلیل کرده است. این کتب مرجع می‌تواند برای هرکسی که می‌خواهد در زمینه مطبوعات ایران اطلاعات به‌دست آورد کمک‌کننده باشد و با رجوع به آنها به دانش گسترده‌ای که در این آثار وجود دارد دست یابد زیرا نظیر آن با این جامعیت، در زبان فارسی نیست و این همت، در پنجاه‌سال اخیر بی‌سابقه است.

تدریس در یکی از کلاس‌های آموزش روزنامه‌نگاری/ دهه ۱۳۴۰

او دیگر کار مهم مسعود برزین را پایه‌گذاری سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات ایران دانست و تصریح کرد: بی‌پناهی روزنامه‌نگاران و نویسندگان سبب شد تا پدرم به‌همراه پرویز آزادی، خسرو شاهانی و حسین رایتی، به این فکر بیافتند تا این نهاد صنفی را ایجاد کنند. چون روزنامه‌نگاران و نویسندگان سال‌ها تلاش می‌کردند صدایی داشته باشند و جایی داشته باشند تا از نظر صنفی کاری کنند و این سندیکا اولین جایی بود که توانستند به این خواسته برسند ونیازهایشان را مطرح کنند و تلاشِ سالیان سالِ کسان دیگر به نتیجه رسید. آنها سندیکا را در سال ۱۳۴۱ بنا نهادند که تا سال ۱۳۵۷ فعال بود و مؤفق شد کارهای مهم و قابل توجهی برای روزنامه‌نگاران و نویسندگان انجام دهد.

گلبرگ برزین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =