اختصاص ۶.۱ میلیارد دلار ارز برای تامین کالاهای اساسی

تهران- ایرنا- بانک مرکزی اعلام کرد: در هفت ماه گذشته مبلغ ۶ میلیارد و ۱۲۴ میلیون دلار توسط این بانک برای تامین کالاهای اساسی و دارو اختصاص یافته، اما تعیین «اولویت بندی» نوع و میزان ارز کالاها برعهده وزارتخانه‌های صنعت، جهاد کشاورزی و بهداشت است.  

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از بانک مرکزی، با توجه به انتشار اخباری مبنی بر عدم تامین ارز نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان، که منجر به تعطیلی برخی از شرکت های تولیدی شده است، به آگاهی می‌رساند بانک مرکزی سقف تعیین شده در مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای تامین ارز را به طور کامل اجرا کرده و این، وظیفه وزارتخانه های مربوطه است که با «اولویت بندی» در سقف مذکور، تعیین کنند برای چه کالاهایی و چه شرکت هایی تامین ارز شوند.

 این بانک از ابتدای سال تاکنون علیرغم فشار تحریم‌ها، ارز کالاهای اساسی را طبق مقررات تامین کرده است.

البته تعیین «اولویت بندی» نوع و میزان ارز کالاها برعهده وزارتخانه‌های ذیربط اعم از صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.  

در سال جاری بنا به مصوبه ستاد اقتصادی دولت، سقف ۸ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان به منظور تامین کالاهای اساسی به تفکیک ۵.۵ میلیارد دلار برای اقلام کالای اساسی (ذرت، دانه روغنی، روغن خام، کنجاله، جو و گندم) و ۱.۵ میلیارد دلار برای دارو و یک میلیارد دلار برای تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد.

تامین ارز کالاهای اساسی به نرخ ۴۲۰۰ تومان، از ابتدای سال تا پایان مهرماه بابت واردات اقلام اساسی، انجام شده است.

بر این اساس، یک میلیارد و ۶۲۴ میلیارد دلار برای تامین ذرت، ۲۶۰ میلیون دلار برای جو، ۷۷۷ میلیون دلار برای دانه‌های روغنی، ۷۷۸ میلیون دلار برای روغن خام، ۶۳۸ میلیون دلار برای کنجاله، ۳۳۰ میلیون دلار برای گندم و ۴۰ میلیون دلار برای کود اختصاص یافته است.

همچنین در این مدت، ۳۰ میلیون دلار برای کاغذ، ۶۱۵ میلیون دلار برای تجهیزات و ملزومات پزشکی،

۹۸۵ میلیون دلار برای دارو و مواد اولیه دارو و ۱۳۷ میلیون دلار برای سایر کالاها صرف شده است،

بنابراین طی هفت ماه گذشته مبلغ ۶ میلیارد و ۱۲۴ میلیون دلار توسط بانک مرکزی برای تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است.

این بانک با توجه به گذشت ۷ ماه از سال جاری، تامین ارز کالاهای اساسی را طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت به طور کامل انجام داده و اگر شرکتی مدعی است که مشکل تامین ارز دارد، دلیل آن به «اولویت‌بندی» ‌هایی برمی‌گردد که توسط وزارتخانه مربوطه انجام شده و خارج از تخصص بانک مرکزی است و این بانک نقشی در آن ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha