نماینده پارلمان عراق: تحریم سفیر ایران، خلاف عرف دیپلماتیک است

بغداد- ایرنا- نماینده پارلمان از فراکسیون «عراقیون» به رهبری «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی تأکید کرد که گنجاندن نام «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در فهرست تحریم های آمریکا، خلاف عرف دیپلماتیک است.

«حسن الخلاطی» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود که گنجاندن نام ایرج مسجدی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در بغداد در فهرست افراد مشمول تحریم های آمریکا بر خلاف عرف دیپلماتیک و قواعد رفتار بین المللی است.

وی از جامعه جهانی خواست تا در این رابطه، موضع روشن و واضح اتخاذ کند و افزود که فهرست تحریم افراد و تشکل ها توسط آمریکا غیر منطقی و ناصحیح است و از تبعات این گونه اقدامات، بر رابطه عراق با همسایگانش نگران هستیم.

الخلاطی گنجاندن نام افراد در فهرست های تحریمی آمریکا را سلیقه شخصی دانست و گفت که ما با اعمال سلیقه شخصی در ایجاد محدودیت برای افراد مختلف به ویژه دیپلمات ها مخالف هستیم.

وی با اعلام محکومیت و انزجار از اقدام آمریکا در گنجاندن نام سفیر جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم ها گفت که جهان مبتنی بر روابط بین المللی با رفتارها و مقررات خاص است.

این نماینده پارلمان عراق خاطر نشان ساخت که بسیاری از شخصیت ها، صاحب نظران و رسانه در آمریکا نیز از این سیاست های دولت «دونالد ترامپ» به تنگ آمده و از آن انتقاد می کنند.

وی افزود که این چهره ها و رسانه های آمریکایی به شدت منتقد سیاست اعمال تحریم اقتصادی بر کشورها و ملت ها یا محدودیت سازی برای افراد و تشکل ها هستند.

دفتر کنترل دارایی های خارجی در وزارت خزانه داری آمریکا دیروز جمعه (دوم آبان ماه 99) در بیانیه ای اعلام کرد که ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران  در بغداد را در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

این در حالی است که مسجدی بعد از انتشار این خبر در گفت وگو با ایرنا تاکید کرد: «این اقدام آمریکا، اینجانب را بر حقانیت هدف و اقدامات خود در راستای تحقق اهداف مقدس جمهوری اسلامی ایران و  مردم کشورم راسختر کرده است.»

برخی این اقدام آمریکا را در آستانه انتخابات این کشور با اهداف تبلیغاتی دانسته زیرا سفیر جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه دارایی خاصی در خارج از ایران ندارد و به اعتراف مقامات عراقی، یکی از سفیران پایبند به قوانین این کشور بوده که با همه رابطه ای دوستانه داشته و همواره نقش پشتیبان و یاری دهنده برای دولت و نظام سیاسی حاکم بر عراق داشته است.

جمهوری اسلامی ایران در پاسخ این اقدام آمریکا در اقدام مقابله به مثل «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد و دو مقام دیگر این کشور را که در هماهنگی اقدامات تروریستی در عراق و منطقه و در ترور مجرمانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و پیشبرد تحریم‌ها علیه ایران نقش داشتند در فهرست اشخاص تحت تحریم خود قرار داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =