دادوستد ۵۱ هزار میلیارد ریال انواع کالا در بورس کالا

تهران - ایرنا - هفته منتهی به ۳۰ مهر ماه، ۳۹۸ هزار و ۸۴۶ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۱ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس کالای ایران، طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۱۶۲ هزار و ۴۷۶ تن انواع کالا به ارزش ۲۷ هزار و ۵۲۸ میلیارد ریال معامله شد.

در این تالار ۱۴۵ هزار و ۴۸۴ تن فولاد، ۸ هزار و ۷۰۰ تن آلومینیوم، ۷ هزار و ۴۰۰ تن مس، ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۱۲۰ تن سولفور مولیبدن و ۷۲۰ تن روی از سوی مشتریان خریداری شد.

همچنین در هفته معاملاتی مزبور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، ۲۳۶ هزار و ۶۲ تن انواع کالا به ارزش ۲۴ هزار و ۴۴۴ میلیارد ریال به فروش رسید.

در این تالار ۵۵ هزار تن وکیوم باتوم ( مواد اولیه تولید قیر)، ۳۰ هزار و ۸۳۱ تن قیر، ۶۳ هزار و ۵۶۸ تن مواد پلیمری، ۳۰ هزار و ۶۴۸ تن مواد شیمیایی، ۴۳ هزار و ۵۰۰ تن لوب کات (جزء اصلی و ماده اولیه تولید روغن موتور)، یک هزار و ۴۲۰ تن عایق رطوبتی، ۲ هزار و ۹۶۵ تن روغن پایه، ۱۵۰ تن آرگون و ۸ هزار تن گوگرد معامله شد.

بر اساس این گزارش ۳۰۸ تن انواع کالا هم در بازار فرعی بورس کالای ایران دادوستد شد.

به گزارش ایرنا، پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تازگی اعلام کرد: براساس قانون ورود یک کالا به بازار بورس موجب می شود که از چرخه قیمت گذاری خارج شود و نکته‌ دوم سقف قیمت‌هایی است که باید برای رعایت حقوق مصرف کنندگان در کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه فرایند قیمت گذاری کالا باید مشخص شود، گفت: اینکه یک بخش قیمت گذاری در بورس انجام شود و سایر بخش‌های قیمت گذاری  ازعرضه و تقاضا جدا شود،چرخه قیمت گذاری را دچارمشکل می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =