۳ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۲۰
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84087152
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه از آتش بس فراگیر در لیبی استقبال کرد

مسکو - ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه با صدور بیانیه ای از توافق برای برقراری آتش بس فراگیر بین طرف های مناقشه در لیبی استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: این رویداد را گام مهمی در مسیر حل و فصل بحران در لیبی و برقراری گفت وگوهای جامع و پایدار می دانیم که هدف آن وحدت و یکپارچگی این کشور و ایجاد سازمان های دولتی توانمند و بازسازی و احیای زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی این کشور است.

هیأت‌های طرف‌های درگیر در لیبی (دولت وفاق و ارتش ملی) روز جمعه در مذاکرات ژنو به توافقی برای آتش‌بس فراگیر دست یافتند.

  «استفانی ویلیامز»  معاون نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی در صفحه فیسبوک خود نوشت: مذاکرات کمیته نظامی مشترک ۵+۵ در ژنو سوئیس روز جمعه دستآورد تاریخی به همراه داشت و هیأت‌های طرفین به توافق دائم آتش‌بس در سراسر لیبی دست یافتند.

ویلیامز افزود: این توافق یک نقطه تحول مهمی در تحقق صلح وثبات در لیبی خواهد بود.

معاون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی همچنین در سخنانی که پس از این توافق صورت گرفت، وطن دوستی دو طرف درگیری در لیبی را ستود و اعلام کرد و از آنان خواست که به یکپارچگی لیبی و حاکمیت آن احترام بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه بیانیه خود از طرف های لیبیایی خواست به توافق های صلح پایبند باشند و اجازه سقوط به سوی جنگ و برادرکشی را ندهند.

پس از سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور پیشین لیبی در سال ۲۰۱۱ میلادی، این کشور دچار بحران و جنگ داخلی شده است.

لیبی براثر جنگ داخلی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است. در بخش غربی به مرکز طرابلس دولت "وفاق ملی" قدرت را در دست دارد که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است و در بخش شرقی به مرکز "طبرق" نیروهای ژنرال "حفتر" قدرت را در دست دارند.

عربستان سعودی، امارات، مصر، روسیه و فرانسه از نیروهای ژنرال "حفتر" و ترکیه، قطر و برخی کشورهای اروپایی از دولت وفاق ملی پشتیبانی می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =