۷۰ درصد اردستانی‌ها زیر پوشش طرح هر خانه یک پایگاه سلامت قرار می‌گیرند

کاشان- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان با اشاره به اجرای طرح ملی هر خانه، یک پایگاه سلامت گفت: قرار است تا پایان سال‌جاری ۷۰ درصد خانواده‌ها در این شهرستان سفیر سلامت داشته باشند.

به گزارش ایرنا، حسن ذبیحی روز شنبه در نشستی با خبرنگاران‌ اردستان بیان کرد: اجرای طرح ملی هر خانه یک پایگاه سلامت در این شهرستان با هدف خودمراقبتی اجرا می‌شود و تا کنون بیش از ۵۶ درصد از جامعه هدف شناسایی شده است.

وی با اشاره به انتخاب چهار هزار و ۴۳۵ نفر تا کنون افزود: برای اجرای طرح ملی هر خانه یک پایگاه سلامت، از هر خانه یک نفر به عنوان سفیر سلامت انتخاب می‌شود که مورد تایید و نفوذ در خانواده، دارای دست‌کم ۱۸ سال سن و سواد بالای هشت کلاس است و هر۴۰ سفیر هم به یک رابط سلامت مرتبط می‌شوند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان با اشاره به نقش افزایش آگاهی مردم برای مشارکت در اجرای این طرح اظهار داشت: رسانه‌ها در این مسیر نقش بسیار مهم و حائز اهمیتی دارند و می‌توانند با اطلاع‌رسانی بیشتر، مردم را به مشارکت در اجرای طرح تشویق کنند.

وی اضافه کرد: جذب سفیران سلامت از سوی مراقبین و بهورزان در مرکزهای بهداشتی شهرستان اردستان انجام می‌شود، به این صورت که در تماس با خانواده‌ها افراد داوطلب برای جذب سفیر سلامت انتخاب و آموزش‌های لازم به آنها ارایه می‌شود.

ذبیحی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور تاکید کرد: اجرای این طرح که در آن هر خانوار دارای یک سفیر سلامت است، می‌تواند با افزایش سطح سواد سلامت خانواده‌ها نقش مهمی در راستای پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس داشته باشد؛ زیرا اگر مردم که در امر پیشگیری نقش اصلی را دارند، تلاش نکنند نمی‌توان این بیماری را کنترل کرد.

وی ادامه داد: شهرستان اردستان هم اکنون در وضعیت هشدار است؛ در هفته‌های گذشته شاهد کاهش تعداد بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا بودیم اما نگرانی وجود دارد و لازم است مردم نسبت به کرونا هشیار باشند و در هفته نخست بروز نشانه‌های بیماری به مرکزهای درمانی مراجعه کنند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان یادآور شد: همان‌گونه که بارها تاکید شده، رعایت دستورالعمل‌ها منجمله فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک برای مغازه‌ها و اداره‌ها، واحدهای تولیدی و دیگر بخش‌ها اجباری است و در صورت تخلف، برخورد قانونی با متخلفان صورت می‌گیرد.

شهرستان اردستان با جمعیت افزون بر ۴۲ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =