نگرانی دامپروران کلاتی از کمبود و گرانی نهاده‌های دامی

مشهد- ایرنا- گروهی از دامداران شهرستان کلات با مراجعه به اداره جهاد کشاورزی این شهرستان توجه به تنگناهای ناشی از کمبود و گرانی نهاده‌های دامی به ویژه جو برای دامپروری را خواستار شدند.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا یکی از این دامداران به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر در این شهرستان جو بسیار کمیاب است و میزانی که توزیع می شود نیز بسیار گران است.

وی که نخواست نامش اعلام شود افزود: هم اکنون فروشندگان در این شهرستان خوراک جو دام را با نرخ دلخواه و کیفیت نامناسب عرضه می‌کنند که دلیل آن نیز عدم توزیع این نهاده توسط جهاد کشاورزی است اگر جهاد به اندازه کافی نهاده‌ توزیع می‌کرد قیمتها این قدر بالا نمی رفت.

او ضمن انتقاد از کمبود نظارت بر بازار فروش نهاده‌های دامی، نبود نظارت را عامل کمبود شدید جو و به تبع آن رشد قیمت این نهاده در کلات دانست.

فرماندار کلات نیز ضمن تایید مطالبات دامداران این شهرستان در خصوص کمبود جو به خبرنگار ایرنا گفت: البته علاوه بر اینها دامداران کلاتی نسبت به توزیع جو در این شهرستان به شکل کنستانتره نیز معترض بودند و می خواستند این نهاده به شکل جو توزیع شود.

مهدی ناصری افزود: باید توجه داشت شغل اصلی مردم کلات دامداری است و درآمد اصلی مردم در این شهرستان از دامپروری تامین می شود و مانند دیگر شهرستانها دامپروری یک شغل فرعی نیست لذا تغییر قیمت و یا کمبود نهاده های دامی به شدت زندگی و اقتصاد خانواده های کلاتی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه داد: در نهایت امروز پس از مذاکرات با دامداران مقرر شد روز سه شنبه معاون امور دام سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی برای بررسی موضوع و رفع مشکل دامداران به این شهرستان سفر کند.

مرکز شهرستان ۳۸ هزار نفری کلات در ۱۵۵ کیلومتری شمال شرق مشهد واقع است.

حدود هشت هزار نفر از ساکنان این شهرستان در مناطق پراکنده عشایری به دامداری اشتغال دارند، حدود ۱۰ هزار نفر در مرکز و شهر کلات نادری زندگی می‌کنند و بقیه نیز ساکن روستاهای این شهرستان مرزی و کوهستانی هستند.

کلات مرکب از دو بخش مرکزی و زاوین، ۶۸ روستا دارد. ۲۷ هزار نفر از جمعیت این شهرستان در روستاها، مناطق عشایری و محلات دامداری سکونت دارند.

کلات از سمت شمال و شرق با کشور جمهوری ترکمنستان هم مرز است.           

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =