نظارت بهداشتی بر کارگران  سیب چین در سمیرم سخت و زمان‌بر است

اصفهان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی سمیرم گفت: کنترل و نظارت بهداشتی در زمان شیوع کرونا بر ۱۵ هزار کارگر سیب‌چین در وسعت حدود ۲۰ هزار هکتار باغ و مزرعه کاری سخت و زمان‌بر است.

به گزارش ایرنا، احمد تیموری روز شنبه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کووید-۱۹ در فرمانداری سمیرم افزود : تاکنون  ۹۰ درصد سیب‌های درختی از سطح باغ‌های هر چهار بخش این شهرستان برداشت شده است.

وی گفت : نشست‌های متعددی با کارفرمایان عمده خرید در رابطه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی داشته‌ایم  و پیشنهاد این است که  افراد و گروه‌های نظارت بهداشتی بیشتری با همکاری شبکه بهداشت و ستاد مدیریت بیماری کرونا در زمان برچیدن محصول سیب درختی در  شهرستان و باغ‌ها حضور یابند و شرایط کار و زندگی کارگران را کنترل، رصد و گزارش کنند.

شهردار ونک سمیرم نیز اظهار داشت: نگرانی خود و مردم درباره کارگرانی که از خارج سمیرم در فصل برچیدن سیب وارد شهرستان شده‌اند را در جلسه‌های قبلی همین ستاد اعلام کردیم اما اقدامی نشد.

سید محمد صدری به رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی این کارگران بویژه هنگام جابه‌جایی از اقامت‌گاه به باغ سیب، افزود: در بازدید سرزده از یکی از خانه‌های استیجاری همین کارگران دیده شد که جمعی چند نفره در یک اتاق اقامت دارند و حتی ماسک برای استفاده در اختیارشان نیست.

وی گفت: پیشنهاد می‌شود سوله‌های بزرگ اداره ورزش و جوانان که چند ماهی است خالی و بلا استفاده مانده‌است در اختیار این کارگران قرار گیرند تا با رعایت فاصله اجتماعی و در شرایط بهتری این روزهای سخت کرونایی را بگذرانند.

مدیر آموزش و پرورش سمیرم در ادامه گفت: تعطیلی آموزش‌های حضوری دانش آموزان هر چند به ناچار و از سر اجبار است اما آسیب و ضررهای فضای مجازی را نیز نباید از نظر دور داشت و نادیده گرفت.

خیبر نادری تاکید کرد: طبق گزارش‌ها تنها در مقطع ابتدایی و دبستان ۲۲ درصد از فراگیران بعد از خانه‌نشینی اجباری و بهره بردن از موبایل و فضای مجازی، دچار چاقی و پیرچشمی شده‌اند.

وی از مدیران ارشد شهرستان و ستاد مدیریت ویروس کرونا خواست برنامه‌ریزی یا برای هر اقدام در مبارزه با شرایط کرونایی را با مصوبه‌های هفتگی و بومی دنبال و به عموم مردم اعلام کنند.

شهرستان سمیرم  با متوسط تولید  ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن سیب در سال ،دارای حدود۱۸  هزار و ۵۰۰ هکتار باغ است.

کارگرهای زن و مرد از استان‌های کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و کرمان هر ساله در فصل برچیدن سیب درختی سمیرم وارد این شهرستان می‌شوند.

این شهرستان ۹۰ هزار نفری در روزهای اخیر در زمزه ۴۳ شهرستان بحرانی از  جهت شیوع کرونا قرار گرفته است و قرار است در آن محدودیت های بیشتری اعمال شود.

کرونا تاکنون جان ۳۲ هزار و ۳۲۰ نفر ایرانی را گرفته است که سهم استان اصفهان از این رقم به بیش از چهار هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =