۲ طرح برای توانمندسازی زنان روستایی مازندران اجرا می شود

ساری - ایرنا - مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری مازندران از اجرای ۲ طرح عمده برای توانمندسازی بانوان استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، سمیه قاسمی طوسی در مراسم تجلیل از بانوان فرهیخته روستایی مازندران که در قالب ویدیوکنفرانس برگزار شد ، افزود که این دو طرح بر اساس توافق نامه‌ای که دفتر امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف توسعه بیمه روستایی و عشایری امضا کردند ، در دست اجرا است. ‎

وی با بیان اینکه اقتصاد مازندران بر پایه کشاورزی است و زنان نیز نقش محوری در آن دارند، گفت : طرح تولید و مصرف محصولات گواهی شده با مشارکت زنان روستایی اولین طرح است که در سال گذشته در پنج محصول و در سال جاری در ۱۵ محصول در دست اجرا قرار گرفت و تاکنون ۱۱ محصول تولیدی در مزارع تحت پوشش، موفق به دریافت گواهی انطباق با استانداردهای ملی شدند و ۶ گواهی استاندارد برای محصولات تایید شده صادر شد و در جریان صدور گواهی نامه هم هستند و ادامه طرح هم در کشت پاییزه است.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری مازندران افزود : طرح دیگری که در حوزه زنان روستایی در حال انجام است طرح توانمندسازی اقتصادی زنان روستایی است و بر این اساس ، زنجیره ارزش گیاهان دارویی که در هفت مزرعه در دست اجرا است که کشت گیاهانی از جمله به، لیمو، رزماری، بادرنجبویه، نعنای فلفلی در شهرستان‌های مختلف شروع شده است.

وی با بیان اینکه محصولات تولیدی عاری از هرگونه آلاینده هستند و حد مجاز استانداردهای کشاورزی در آن رعایت شده و برای آنها مجوز صادر شده است، گفت : زنان روستایی ما با حساسیت و علاقه‌مندی این برنامه‌ها را در سطح کشاورزی و با نظارت کارشناسان و براساس استانداردهایی که دارند تعریف می‌کنند و تمامی نهاده‌های مصرف شده در مزرعه بدون نهاده های شیمیایی تولید شدند.

قاسمی طوسی اظهار داشت : زنان روستایی استان براساس آخرین آمارها حدود ۶۸۱ هزار نفر هستند که تعداد بهره برداران بخش کشاورزی حدود ۳۰۷ هزار و ۲۲۳ نفر و تعداد بهره برداران زن حدود ۳۵ هزار و  ۹۵۷ نفر است که ۱۳ درصد از بهره برداران بخش کشاورزی را زنان روستایی تشکیل می‌دهند.

قاسمی طوسی با بیان اینکه تعداد تسهیل گران زن روستایی حدود ۶۸۵ نفر است و صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی نیز حدود ۱۱۳ نفر با عضویت سه هزار و ۹۰۴ نفر است، گفت: یکی از صندوق‌های خرد زنان روستایی در شهرستان قائم شهر که موفق به شبکه سازی ۱۷ صندوق شده عضویت ۶۹۰ نفر را دارد.

وی تاکید کرد: دفتر امور زنان و خانواده استانداری در کنار همه دستگاه‌های اجرایی استان، برنامه‌هایی مختلفی را در حوزه زنان و خانواده در دست اجرا دارد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با بیان اینکه با کمک سمن‌هایی که در حوزه زنان و خانواده فعال هستند در آموزش و پرورش، طرح‌های خوبی را اجرا کردیم از جمله تهیه تبلت و موبایل برای کودکان نیازمند در شرایط کرونایی کمک رسان بودیم، اظهار کرد: همچنین در طرح آجر به آجر که مربوط به کار ارزشمند مدرسه سازی است و مشارکت همه جانبه فعالان و خیرین را می‌طلبد تا به آموزش و پرورش فرزندان ما در مناطقی که واقعا نیازمند هستند کمک شود.

در این مراسم که با هماهنگی و مشارکت اداره کل امور زنان و خانواده استانداری و صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان برگزار شد از حدود ۲۵ بانو تجلیل به عمل آمد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =