«عاشق شما وینسنت»؛ رونمایی از نامه‌های دیده‌نشده ونگوگ
نامه ون‌گوگ به برادرش تئو، ۱۸۸۹

تهران- ایرنا- موزه ونگوگ در آمستردام، نمایشگاهی از نامه‌های این نقاش معروف قرن نوزدهم شامل برخی نامه‌های دیده‌نشده را با عنوان «عاشق شما وینسنت» بر پا کرده است.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه هنر چاپ لندن، نمایشگاهی از نامه‌های وینسنت ونگوگ، نقاش هلندی (۳۰ مارس ۱۸۵۳ تا ۲۹ ژوئیه ۱۸۹۰) با عنوان عاشق شما ویسنت؛ نامه‌هایی ارزشمند از ونگوگ در موزه او واقع در شهر آمستردام، کار خود را آغاز کرده است و تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (۳۰ دی ۱۳۹۹) برپاست.

ونگوگ چند هفته پس از بریدن گوشش، در مارس ۱۸۸۹ دوباره به بیمارستان اعزام شده بود که متوجه می‌شود کاغذهای نوشتنش تمام شده است. راه حلی که ونگوگ برای این  مسئله پیدا می‌کند، استفاده از پاکت نامه ای است که تازه از برادرش تئو به دستش رسیده بود. وینسنت که به پایین پاکت نامه رسیده بود، حرف‌هایش را با یک پرسش معمایی پایان داد: شاید نوعی قرنطینه باشد که من از آن استفاده می کنم.

ونگوگ پس از بریدن بیشتر گوشش به شکلی کاملا ناعادلانه، برای دیگران خطرناک دانسته می‌شد و توسط همسایگان خود طرد و قرنطینه شده بود؛ به همین دلیل پلیس دستور داد وی را به بیمارستان منتقل کنند. او مجبور شد خانه محبوب خود مشهور به خانه زرد را ترک کند. وینسنت به تئو از تنهایی و اسارت در سلول انفرادی شکایت کرد و اصرار داشت شبیه دیوانه‌ها نیست بلکه همان برادری است که خانواده‌اش می‌شناسند.

این یادداشت غیرمعمول در نمایشگاه عاشق تو ویسنت؛ نامه‌هایی ارزشمند از ونگوگ به نمایش درآمده است، نمایشگاهی که تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۱ ادامه دارد.

در این نمایشگاه ۴۰ مورد از جالب‌ترین نامه‌های این هنرمند در دسترس عموم قرار گرفته که برخی از آنها با طرح‌های کوچک و اولیه از تابلوهای او مزین شده‌اند و در کنار آن‌ها، نسخه اصلی تابلوها مانند سیب‌زمینی‌خوران (۱۸۸۵)، اتاق خواب (۱۸۸۸) و بذرپاش (۱۸۸۸) به نمایش درآمده است.

نامه به برادرش تئو، 1988
نامه به برادرش تئو، ۱۹۸۸

نامه‌های ون گوگ در میان همه هنرمندان تاریخ، یکی از تماشایی ترین مجموعه نامه‌هاست؛ از ۸۲۵ نامه باقی مانده از او، ۷۸۹ مورد در موزه ونگوگ قرار دارند و به دلایل امنیتی به ندرت به نمایش گذاشته می شوند، این نکته باعث شده نمایشگاهی که اکنون بر پاست، فرصتی ارزشمند باشد.

در این مجموعه از نخستین نامه‌هایش یعنی زمانی که وینسنت در سال ۱۸۷۲ در لاهه تاجر هنرآموز بود تا نامه آخر که چهار روز قبل از پایان دادن به زندگی‌اش در سال ۱۸۹۰ شامل می‌شوند.

بذرافشان 1988، موزه آمستردام
بذرافشان ۱۹۸۸، موزه آمستردام

اگرچه بیشتر آثار هنری به نمایش درآمده از مجموعه خود موزه آمستردام است؛ دو نقاشی که به ندرت دیده می شود از مجموعه‌های خصوصی است. این نقاشی های به نمایش درآمده در کنار طرح های روی  نامه ها، منظره با درختان متمایل (۱۸۸۳) و قطعه زمینی با یک گاوآهن (۱۸۸۹) هستند که در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۸۱ میلیون دلار در حراج کریستیز فروخته شدند.

موزه ونگوگ در ماه مه ۲۰۱۹، نامه ۹-۱۰ فوریه ۱۸۹۰ وی را به دست آورد که به منتقد آلبرت اوریر نوشته بود فردی که اولین بررسی دقیق از کار این هنرمند را نوشت. این نامه توسط موزه دار بین‌المللی مستقر در هنگ کنگ، چونگ چونگ کیو و همسرش سسیلیا برای این موزه خریده شده است. همچنین این زوج به حامیان اصلی نمایشگاه فعلی شناخته می شوند.

به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع همه‌گیر کرونا، موزه ونگوگ در حال حاضر فقط ظرفیت حداکثر ۱۶۵۰ بازدیدکننده در روز را دارد که کمتر از یک‌چهارم تعداد معمول آنها در پاییز است و بلیت ها باید از قبل، آنلاین رزرو شوند.

اگرچه کاتالوگی برای نمایشگاه طراحی نشده، همزمان با این نمایشگاه کتاب وینسنت ونگوگ: زندگی در نامه‌ها گلچینی از ۷۶ نامه از ارزشمندترین نامه‌های ونگوگ، منتشر شده و نامه‌های کامل‌، با حاشیه نویسی دقیق، در یک وب سایت اختصاصی نیز موجود است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =