گفت وگوی «نسرین ستوده» و «کایلی مور گیلبرت» با رئیس سازمان زندانها و دبیر ستاد حقوق بشر

تهران - ایرنا - ایرنا - رئیس سازمان زندان ها و دبیر ستاد حقوق بشر در بازدید از زندان زنان با بسیاری از مددجویان از جمله «نسرین ستوده» و «کایلی مور گیلبرت»(اتباع بیگانه)، به گفت وگوی رو در رو پرداخته و سخنان این افراد را شنیدند و درخصوص اجابت برخی خواسته های آنها دستورات فوری صادر شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور و علی باقری‌کنی دبیر ستاد حقوق بشر به مدت هفت ساعته از زندان زنان بازدید کردند.
باقری کنی ضمن ابراز رضایت از اقدامات انجام شده برای بهبود کیفی این ندامتگاه و افزایش رضایت مددجویان اظهار داشت: نخبگان جامعه، به ویژه حوزویان و دانشگاهیان، مسئولیتی بزرگ در قبال بازاجتماعی کردن زندانیان دارند.
وی ادامه داد: تعامل با زندانی و شرایط نگهداری وی نباید بر اساس جرم او تنظیم شود؛ ملاک و معیار باید بازگشت فرد به هنجارهای زندگی معمول جامعه یا به عبارت دیگر باز اجتماعی شدن او باشد.
دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر اینکه هدف از آفرینش انسان طی کردن مسیر تکامل است، گفت: هدف از مجازات حبس، محدود و محصور کردن فردی است که به دلایلی از مسیر تکامل منحرف شده یا عاملی برای انحراف سایرین است تا آن شخص با دریافت کمک و راهنمایی لازم به مسیر درست بازگردد و هر زمان که این هدف به درستی محقق شود، زندانی باید به آغوش جامعه بازگردانده شود.
باقری کنی با تاکید بر اینکه زنان، بیش از آن که عامل باشند، قربانی آسیب‌های اجتماعی هستند، افزود: طبیعت ذاتی و سرشت خلقت زنان اقتضا می‌کند که نباید زندان، نخستین گزینه‌ مجازات برای کسانی باشد که می‌توانند موثرترین عامل تربیت و نگاهبان سلامت روحی، روانی و جسمانی خانواده و جامعه باشند.

به گزارش ایرنا، ٢٩ مهر ماه نسرین ستوده به زندان زنان انتقال یافت و روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران در پی انتقال این زندانی به زندان قرچک اعلام کرد: با توجه به اینکه حکم اخیر این فرد قطعی شده و محکومیت ١٢ سال حبس لازم الاجراست، نسرین ستوده به بند عمومی زندان زنان استان تهران (زندان قرچک) منتقل شده است.
پیش از این نسرین ستوده بابت عنوان مجرمانه اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به پنج سال حبس و بابت فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی به یکسال حبس محکوم شده بود.
نسرین ستوده همچنین اخیرا به دلیل محکومیت در یکی از جرایم عمومی به ١٢ سال حبس محکوم شده که محکومیت اخیرالذکر به تازگی قطعی و لازم الاجرا شده است.

«کایلی مور گیلبرت» یک کارشناس و متخصص استرالیایی - بریتانیایی در زمینه مطالعات اسلامی است که به اتهام جاسوسی، مشغول سپری کردن حکم ۱۰ سال حبس در ایران است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =