تنوع گویش‌ها و زبان‌ها را در جشنواره موسیقی نواحی داریم

تهران- ایرنا- پژوهشگر موسیقی اقوام و عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، در خصوص بخش پژوهش و بین‌الملل جشنواره ضمن ارائه توضیحاتی از تنوع گویش‌ها و زبان‌های اقوام ایران در این جشنواره خبر داد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، منصوره ثابت‌زاده در خصوص موضوع این دوره از جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: دو بیتی محور اصلی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی است و قرار است آن را در انواع مختلف و در کل مناطق و نواحی کشور با معرفی بهترین و برگزیده‌ترین دوبیتی‌خوان‌های کشور دنبال کنیم.

در بخش پژوهش نیز بخش ادبی آن را نیز گنجانده‌ایم، زیرا هم در ادبیات و هم در موسیقی وجود دارد. بنابراین دوبیتی در بخش پژوهش از نظر ادبیات و از نظر نوع موسیقایی در کشور بررسی می‌شود. دوبیتی قالبی قدیمی در شعر است؛ پیش از اسلام نیز اشعاری داشتیم و قابل تحقیق است. مسلماً سابقه و پیشینۀ قدیمی‌تری دارد، اما نه به شکلی که در اوایل قرون اول و دوم اسلامی شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: در قرن سوم و سپس در قرن چهارم که شاعران بزرگی ظهور پیدا کردند، نوع ادبیِ دوبیتی در اقصی نقاط ایران رواج داشته است. به مرور به باباطاهر می‌رسیم که بهترین دوبیتی‌ها را با لهجه همدانی سروده و از قدیمی‌ترین دوبیتی‌های ادبی است.

این پژوهشگر موسیقی اقوام ادامه داد: در روستاها دوبیتی‌گویی هم بسیار رواج داشته و هم قدیمی است. در تربت جام و اطراف مشهد و شهرهای خراسان، نمونه این دوبیتی‌خوانی‌ها را شنیده‌ام و بیشتر زن‌ها آنها را حفظ بودند و با ساز دو تار در عروسی‌ها اجرا می‌شد.

موضوع و مضمون گسترده دوبیتی‌ها
وی افزود: دوبیتی به گویش‌ها و زبان‌های مختلفی اجرا می‌شود و این بخش از موسیقی کشور که در این دوره از جشنواره معرفی می‌شود، از مهم‌ترین، متنوع‌ترین و قدیمی‌ترین بخش‌های موسیقی نواحی ایران است.
این پژوهشگر درباره تفاوت اجرای دوبیتی‌های اقوام مختلف نیز تصریح کرد: نواحی‌های مختلف، موسیقی‌های مختلفی دارد. در نتیجه روی همان موسیقی‌های خاص هر منطقه نیز دوبیتی‌ها مختلف است. در واقع جشنواره خدمت بزرگی به بخش ادبی و موسیقایی کشور می‌کند که این نوع از موسیقی نواحی ایران را معرفی می‌کند. اگر همین روال در سال‌های آینده ادامه پیدا کند و به صورت تخصصی به موضوع های مشخص پرداخته شود، خروجی بهتری خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: در شرایط کرونایی از اینکه جشنواره برگزار می‌شود و شاهد اجرای برنامه‌ها به صورت آنلاین هستیم، خوشحالم. برای بخش بین‌الملل، با کشورهای تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و افغانستان در تماس هستیم تا بتوانیم نمونه‌هایی از دوبیتی‌های این کشورها را که مختص فارسی‌زبانان است، در جشنواره به صورت آنلاین ارائه کنیم.

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری به صورت آنلاین و آفلاین آبان امسال در کرمان برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha