هزار و ۵۰ تن کود بین کلزاکاران آذربایجان‌غربی توزیع شد

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: یک‌هزار و ۵۰ تن انواع کود ریزمغذی پاییزه شامل فسفاته، اوره و ماکرو کامل بین کلزاکاران استان توزیع شده‌است.

رسول جلیلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در سال زراعی جاری، ۲ هزار و ۲۵۰ هکتار از مزارع استان به زیرکشت دانه روغنی کلزا رفته و در این راستا ۱۲ تن بذر یارانه دار کلزا از ارقام مختلف هیبرید وارداتی، هیبرید داخلی، بین کلزاکاران استان توزیع شده‌است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در این راستا بیش از ۶۰ دستگاه ریزکارنده کلزا و سایر دستگاه های ردیف کار کشت گندم آماده سازی و در مزارع به کارگیری شده، افزود: این دستگاهها به منظور رعایت تراکم کشت و استفاده بهینه از مقدار مصرف بذرها تامین و در اختیار کشاورزان قرار داده شده‌است.

وی با بیان اینکه در این زمینه با ۴۳۸ بهره بردار عقد قرارداد شده، افزود: به ترتیب شهرستان های نقده، بوکان، پلدشت، میاندوآب، شاهین دژ و پیرانشهر بیشترین سطح زیر کشت این محصول را در استان به خود اختصاص داده اند.

جلیلی اضافه کرد: کشاورزان با توجه به خشکسالی های پی در پی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی و کمک به روند احیای دریاچه ارومیه، باید به سمت کشت های استراتژیک با آب بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه های روغنی از جمله کلزاست.

وی بیان کرد: در راستای بهبود کیفیت و مصرف بهینه آب در مزارع کلزای استان، در سال زراعی جاری سه طرح، بهبود تغذیه مزارع ، کشت نشایی و آبیاری میکرو در مزارع شهرستان های نقده و میاندوآب اجرا می شود.

عدم اعلام به موقع قیمت خرید تضمینی کلزا توسط شورای اقتصاد، وجود محصولات رقیب با سودآوری بیشتر از جمله آفتابگردان و کدو آجیلی، پیاز ،سیر و غیره ، عدم تامین آب در اراضی پایاب سدها و افزایش قیمت نهاده ها و محدودیت تاریخ کشت از مهمترین مشکلات کشت این محصول است.

در سال زراعی گذشته سه هزار و ۶۸۶ هکتار از اراضی استان به محصول کلزا اختصاص یافت که از سطح ۲ هزار و ۶۵۰ هکتار اراضی قابل برداشت، در حدود پنج هزار و ۴۵۴ تن دانه روغنی توسط مراکز خرید دولتی خریداری و تحویل کارخانجات روغن کشی شد.

کشت کلزا در اوایل شهریورماه آغاز می‌شود و برای جوانه‌زدن و رویش اولیه نیازمند آبیاری است؛ این محصول با شروع بارش‌های پاییزه نیازی به آبیاری ندارد و برداشت آن در اواخر خرداد و اوایل تیر سال بعد انجام می‌شود.
تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی است.
کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =