۳ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۳
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84086921
۰ نفر

برچسب‌ها

مرحله اول انتخابات مجلس مصر آغاز شد

تهران - ایرنا - مرحله اول انتخابات مجلس نمایندگان مصر صبح امروز ( شنبه ) در ۱۴ استان این کشور از جمله " جیزه " و " اسکندریه " آغاز شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های مصر، در این مرحله از انتخابات مجلس قانونگذاری این کشور که به مدت ۲ روز ادامه می‌یابد، رای‌دهندگان برای انتخاب ۵۶۸ نماینده از ۵۹۶ کرسی مجلس نمایندگان رای می‌دهند و طبق قانون سایر نمایندگان توسط " عبدالوهات السیسی " رئیس جمهوری مصر انتخاب خواهند شد.  

مرحله دوم این انتخابات قرار است روزهای هفتم و هشتم نوامبر در ۱۳ استان مصر از جمله قاهره پایتخت این کشور برگزار شود و نتایج نهایی آن در ماه دسامبر اعلام خواهد شد.  

بر اساس گزارش رسانه‌های مصر، حدود ۶۳ میلیون نفر از جمعیت ۱۰۰ میلیون نفری این کشور واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند.  

بیشتر نمایندگان نامزد شده برای انتخابات مجلس مصر نمایندگانی هستند که در دوره قبلی حضور داشتند و تنها یک حزب مخالف که به اسم " ۲۵/۳۰ " مشهور است، در آن حضور دارد.  

بیش از چهار هزار نفر برای انتخابات مجلس مصر نامزد شده‌اند که نیمی از آن‌ها بصورت مستقل و نیمی در قالب لیست احزاب برای کسب ۵۶۸ کرسی رقابت می‌کنند. 

نمایندگان دوره قبلی پارلمان مصر در اواخر سال ۲۰۱۵ یکسال پس از روی کار آمدن السیسی و طی یک ماه و نیم برگزاری روند انتخابات، برگزیده شدند.  

انتخابات مجلس مصر پس از انتخابات مجلس سنا دومین رویداد سیاسی مهم این کشور است و امسال در شرایطی برگزار می‌شود که بیش از ۱۰۵ هزار مصری به «ویروس کرونا» مبتلا شده‌اند که حدود ۶ هزار و ۲۰۰ نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.  

مردم مصر در ماه آگوست گذشته برای ۳۰۰ کرسی مجلس سنا ۲۰۰ نفر را انتخاب کردند و بر اساس قانون انتخابات این کشور ۱۰۰ نفر از اعضای این مجلس توسط رئیس جمهوری انتخاب می‌شود. 

مجلس سنای مصر پس از سرنگونی حکومت «حسنی مبارک» رئیس جمهوری این کشور منحل شد، اما طبق اصلاحات قانونی که با همه‌پرسی در سال ۲۰۱۹ انجام شد، این مجلس بار دیگر احیا شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =