بارش‌های امسال مهاباد ۹۰ درصد کاهش یافته است

مهاباد- ایرنا- رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: بارش‌های سال آبی جاری در این شهرستان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹۰ درصد کاهش یافته است.

اردلان محمدپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال آبی جاری تاکنون یک میلی‌متر بارندگی در مهاباد ثبت شده که در مقایسه با ۱۲.۱ میلی‌متر بارندگی سال قبل کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه امکان جبران کاهش بارندگی مهرماه در ماه‌های آبان و آذر وجود دارد، اضافه کرد: بارش‌های مهرماه امسال در این شهرستان در مقایسه با ۹.۶ میلی‌متر میانگین بلندمدت بارش‌های این شهرستان نیز کاهش قابل توجهی یافته است.

رییس اداره هواشناسی مهاباد با اشاره به میانگین بارش‌های این شهرستان در سال آبی گذشته نیز گفت: در این مدت ۴۵۷.۹ میلی متر بارندگی در مهاباد گزارش شده بود که در مقایسه با ۶۵۵.۴ میلی‌متر سال قبل از آن، ۳۰ درصد کاهش و در مقایسه با ۴۱۲.۶ میلی‌متر میانگین بارندگی بلندمدت ۱۱ درصد افزایش داشت.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون سلماس با ۱۶.۶ میلی‌متر، چالدران با ۱۴.۴ میلی‌متر و ماکو با ۱۴.۱ میلی‌متر بارندگی، پربارش‌ترین شهرهای استان و سردشت با ۲ دهم میلی‌متر، میاندوآب با ۹ دهم میلی‌متر و مهاباد با یک میلی‌متر بارندگی، کمترین بارش در آنها ثبت شده است.  

محمدپور گفت: در این مدت ۵.۱ میلی‌متر بارندگی در ارومیه ثبت شده که در مقایسه با ۱۴.۶ میلی‌متر بارندگی سال قبل ۶۵ درصد و در مقایسه با ۱۴ میلی‌متر میانگین بلندمدت بارندگی این شهرستان ۶۴ درصد کاهش یافته است.

در سال آبی گذشته (۱۳۹۸- ۱۳۹۹) در مجموع ۳۷۵ میلی‌متر بارندگی در آذربایجان‌غربی ثبت شده که در مقایسه با سال آبی قبل از آن ۲۳ درصد کاهش و در مقایسه با ۳۴۰ میلی‌متر میانگین بلندمدت بارش‌های این استان ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اداره کل هواشناسی آذربایجان‌غربی دارای ۱۸ ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از ۱۲۰ ایستگاه باران‌سنجی و اقلیم‌شناسی است که از ایستگاه‌های هواشناسی استان، ۹ ایستگاه اصلی (سینوپتیک) و ۹ ایستگاه هم تکمیلی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =