۳ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 1309
کد خبر: 84086890
۰ نفر

برچسب‌ها

پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس زخم پوش زیستی اختراع کردند

بوشهر-ایرنا- پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس نخستین بار در جهان با استفاده از مواد زیستی نوعی پانسمان (زخم پوش) جدید برای درمان زخم‌های سوختگی اختراع کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روبط عمومی دانشگاه خلیج فارس یکی از پژوهشگرانی که در اختراع  این محصول مشارکت داشته است گفت: این محصول « زخم پوش الکتروریسی شده حاوی دکسپانتول آهسته رهش بر پایه آلژینات/ کیتوزان با ساختار هسته-پوسته" برای پوشش زخم سوختگی با استفاده از مواد زیست سازگار است که وجود داروی التیام بخش  سوختگی، از مزایای آن به شمار می‌رود.

دکتر شهریار عصفوری افزود: در طراحی این پانسمان، کنترل رهش دارو نیز مدنظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با ترکیبات زیست سازگاری که در تولید این محصول به کار رفته، برای نخستین بار چنین پانسمانی به مرحله تولید در جهان رسیده‌است و نمونه داخلی یا خارجی ندارد.

عصفوری عنوان کرد: این محصول نتیجه فعالیت علمی گروهی از محققان، در سه سال گذشته در«گروه تحقیقاتیِ نانوزیست فناوری» دانشگاه خلیج فارس است.

وی اظهار داشت: دکتر رضا آذین، مریم نجفی دانشجوی دکتری مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس و ساسان زائری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از دیگر محققان این طرح بوده‌اند.

عصفوری گفت: اولین قرارداد واگذاری امتیاز بهره‌برداری از این اختراع با شماره ثبت ۱۰۱۳۴۰ در مهرماه امسال بین دانشگاه خلیج فارس و شرکت توسعه خدمات و مشاوره دریا منعقد شد.

این پژوهشگر عنوان کرد: قرارداد امضا شده در زمینه واگذاری حق مالکانه اختراعی به بخش خصوصی است.

وی افزود: پیش بینی می‌شود چنانچه سرمایه و مجوزهای لازم برای تولید در مقیاس مدنظر تامین شود، این محصول در سال اول به میزان ۱۰۰ هزار دلار و در سال دوم حداقل ۲۰۰ هزار دلار فروش داشته باشد.

 این گروه تحقیقاتی در سه سال گذشته، اختراع چهار محصول زیستی دیگر را نیز به ثبت رسانده­‌اند و در زما حاضر به دنبال تجاری سازی آنها هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =