سد خاطره‌ساز امیرکبیر  ۵۹ ساله شد

تهران-ایرنا- مدیر سد و نیروگاه امیرکبیر، با بیان اینکه سدی که بیشترین وابستگی آب مردم تهران به آن شکل گرفت، گفت: این سد در چنین روزی در سال ۱۳۴۰ افتتاح شد و امروز، در حالی که محلی برای گردشگری علمی و فنی محسوب می‌شود، ۵۹ ساله شد.

علی اصغری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: مطالعات اولیه این سد در سال ۱۳۲۸ انجام و ساخت آن در سال ۱۳۳۶ آغاز و سال ۱۳۴۰ به بهره برداری رسید.

این مقام با اشاره به اینکه؛ هم اکنون بر روی این سد گردشگری علمی و فنی صورت می‌گیرد، گفت: دانشجویان و دانش آموزان از بخش های مختلف این سد بازدید می کنند.

اصغری ابراز داشت: امکان گردشگری آبی در این سد وجود ندارد چراکه آب شرب استان تهران را تامین می کند.

وی درباره خصوصیات سد امیرکبیر گفت: حجم اولیه این سد ۲۰۵ میلیون متر مکعب بود که اکنون با وجود رسوبات به ۱۸۳ میلیون متر مکعب رسیده‌است.

مدیر سد و نیروگاه امیرکبیر با بیان اینکه از این سد سالانه ۴۷۰ میلیون متر مکعب تنظیم و انتقال آب انجام می‌شود، گفت: ۳۴۰ میلیون متر مکعب از این آب، صرف تامین آب شرب و مابقی صرف تغذیه مصنوعی و تامین آب زمین‌های کشاورزی می‌شود.

وی ادامه داد: این سد اولین سد چندمنظوره کشور  است.

این مقام با اشاره به اینکه حوزه آبریز این سد محدوده جاده چالوس است، گفت: مساحت این حوزه ۷۵۰ کیلومتر مربع است.

اصغری تاکید کرد: سد امیرکبیر دارای دو واحد نیزوگاهی ۴۵ مگاواتی است که سالانه ۱۵۰ هزار مگاوات ساعت برق تولید می کند.

وی با بیان اینکه این سد توسط کارشناسان و نخبگان داخلی نگهداری و بهره برداری می‌شود، گفت: این سد توسط شرکت ها و مشاوران خارجی احداث شد که طی سنوات گذشته خودکفا شده و تعمیرات اساسی توسط کارشناسان داخلی انجام می‌شود.

مدیر سد و نیروگاه امیرکبیر  گفت: این سد چند منظوره و بتونی دوقوسی است که ارتفاع آن به ۱۸۰ متر می رسد و طول تاج آن ۴۵۰ متر است.

وی خاطر نشان کرد: ضخامت این سد در کف ۳۲ متر و در ارتفاع ۸ متر و طول دریاچه آن ۱۴ کیلومتر در هنگامی پر آبی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =