بیکاری در خراسان شمالی کاهش یافت

بجنورد- ایرنا- معاون کارآفرینی و اشتغال اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: نرخ بیکاری این استان در تابستان نسبت به بهار امسال، حدود یک درصد کاهش یافته است.

محمد اربابی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان بیکاری در بهار امسال ۱۲ درصد بود که بخشی از بیکاری،  ناشی از شیوع کرونا و تاثیر آن بر کسب و کار بود اما در تابستان، میزان بیکاری کاهش یافت.  

وی افزود: کشاورزی بودن خراسان شمالی و اشتغال در بخش های مختلف کشاورزی در فصل تابستان سبب شد تا نرخ بیکاری کاهش یابد.  

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری در کشور در تابستان امسال ۹.۵ درصد بوده است.  

وی گفت: از مجموع جمعیت خراسان شمالی ۶۳۵ هزار نفر افراد ۱۵ سال به بالا هستند که جمعیت فعال محسوب می شوند و از این قشر، ۲۷۱ هزار نفر شاغل و ۲۷ هزار نفر بیکار هستند.

اربابی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز در تابستان امسال ۴۷.۹ درصد گزارش شده که بالاتر از میانگین کشوری است.

وی تصریح کرد: تابستان امسال ۴۱.۸ درصد از جمعیت ۱۵‌ ساله و بالاتر از آن در کشور از نظر اقتصادی فعال بوده، در گروه شاغلان قرار داشته و یا بیکار بوده اند.

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با وجود بالا بودن نرخ مشارکت اقتصادی، شاهد اشتغال ناقص در استان هستیم بدان معنا که افراد شاغل، درآمد مناسبی ندارند.  

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها ساکن هستند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =