والدین تهدیدهای ارسال‌کنندگان کلیپ‌های مومو را جدی نگیرند

تهران-ایرنا-رئیس پلیس فتا غرب استان تهران با اشاره به ارسال کلیپ‌های مومو برای برخی کاربران به خصوص دانش آموزان گفت: والدین در این خصوص دقت بیشتری داشته باشند و تهدیدات ارسال کنندگان کلیپ‌های مومو را جدی نگیرند و نگرانی را به فرزندان خود منتقل نکنند.

به گزارش ایرنا بر اساس اعلام پلیس غرب استان تهران، سرهنگ «سید نظام موسوی» روز شنبه در این باره اظهار داشت: رسیدگی به ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های موسوم به مومو به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته و بزودی افراد داخلی که هدف‌شان اذیت و آزار دانش آموزان بوده‌است، گرفتار قانون می‌شوند.

وی از والدین درخواست کرد: در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با آنها صحبت کرده و نگرانی آنها را کاهش دهند چراکه والدین درک بهتری نسبت به تهدیدات فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دارند.

 موسوی افزود: در روزهای اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح برخی استان‌های کشور بوده‌ایم و برخی کاربران که بیشتر آنها دانش آموز بوده‌اند پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده‌اند که بیشتر پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو  از طریق اپلیکیشن واتس‌ آپ صورت گرفته‌است.

وی در تشریح این موضوع گفت: مومو یک اکانت واتس‌آپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی مومو دریافت می‌کند و پس از شروع به گفت‌وگو از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتارهای خطرناک دعوت می‌شود.

سرهنگ موسوی گفت: برخی کاربران واتس آپ از حساب‌های کاربری با شماره ایرانی و گاهی شماره خارجی پیام هایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آنها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند؛ بررسی‌های گسترده پلیس فتا، نشان داد عمده این پیام ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده‌است.

وی یادآور شد: متاسفانه برخی خانواده‌ها در پی ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکارهای فنی و صحبت کردن با آنها، نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده‌اند.

پلیس درباره استفاده از واتس‌آپ برای آموزش مجازی هشدار داده‌بود

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران، موج جدید مزاحمت های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش آموزان در بستر اینترنت دانست و عنوان کرد: پلیس فتا پیش‌تر در خصوص خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتس‌آپ هشدار داده‌بود ولی متاسفانه همچنان شاهدیم که کلاس های مجازی به جای برنامه شاد در بستر واتس‌آپ تشکیل می‌شود و والدین مجبور هستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع، زمینه این گونه مشکلات را فراهم کرده‌است.

 موسوی از والدین و معلمان خواست: به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیام رسان های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت‌های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر، غیر از برنامه شاد بود از پیام رسان های داخلی استفاده کنند.

وی مراقبت از داده های خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راهکار اصلی پیشگیری از این مشکلات دانست و افزود: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین گرامی با ارائه آموزش های لازم به دانش‌آموزان از بروز اینگونه مشکلات پیشگیری کنند.

 موسوی از هموطنان خواست: هرگونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir یا شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ در میان بگذارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =