۳ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۷
کد خبر: 84086714
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روایت و راوی

تهران- ایرنا- نمایشگاه گروهی چیدمان با عنوان «روایت و راوی» بستری از ویژگی‌های موثر ساختار روایت در تعامل با مخاطب را فراهم کرده است.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا بر اساس خبر رسیده، گروهی چیدمان «روایت و راوی» عصر جمعه (۲ آبان) با حضور جمعی از هنرمندان در گالری فرمانفرما آغاز به کار کرد و تا  جمعه ۱۶ آبان میزبان علاقه مندان به تماشای آثار هنری است.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: روایت و راوی واژگانی هستند که اغلب در حوزه تئاتر، سینما و ادبیات شنیده می شوند. تعمیم این واژگان به حوزه هنر های تجسمی به ویژه چیدمان های هنری معاصر ترفندی است جهت استفاده از ویژگی‌های موثر ساختار روایت گونه در تعامل با مخاطب.

اما استفاده‌ از این ویژگی نیازمند این است که هنرمند در مقام راوی به خوانش داستانگونه موضوع بپردازد. در چنین صورتی موضوع  از زمینه تاریخی خود به سخن در می آید و در صورت روایت مناسب از آن امکان استمرار حیات را در ذهن مخاطب میابد.  رسیدن به چنین نتیجه ای هدف این نمایشگاه و هنرمندان آن بوده است.

تعامل میان مخاطب و اثر برای کشف درون مایه آثار هنرهای تجسمی در هنر معاصر یکی از مهمترین ویژگی های اثر است به نحوی که معنا را در دست مخاطب می توان یافت. هنر تعاملی، نقش مخاطب، هنرمند، اثر هنری و محیط را دگرگون کرد و هنرمند نیازمند افزودن تجربه‌های مخاطب برای کشف اثر است.

ایتسو ساکانه، موزه دار و منتقد ژاپنی درباره هنر تعاملی معتقد است، اگر ما دیدن و تفسیر کردن یک اثر هنری را نوعی از مشارکت بدانیم، تمام هنرها می توانند تعاملی در نظر گرفته شوند. این گونه تلقی از «هنرهای مشارکتی- تعاملی»، شاید بلندپروازانه و در عین حال بی دقت ترین نوع تعریف این گونه های هنری باشد.

فرض درستی این تلقی از یکسو به این معناست که تعریف این نوع هنری، باید گستره ای از آثار هنری نخستین تاریخ تا هنر امروز را در بر گیرد؛ یعنی تمامی آثار هنری ایی که به نوعی ذهن مخاطب را در تفسیر خود درگیر می کنند در زیرِ اصطلاح عامِ هنرهای «مشارکتی – تعاملی» قرار می گیرند: خواه مخاطب توانایی تغیری ساختار فیزیکی اثر را داشته باشد، خواه کنشگری او محدود به تأویل و تفسیر ذهنی از اثر باشد. از سوی دیگر؛ و باز هم با فرض درستی این تعریف، بدون توجه به تفاوت اساسی افعال «مشارکت» و «تعامل»، این اصطلاحات هم عرض یکدیگر در نظر گرفته شده اند.

 گالری فرمانفرما واقع در خیابان کریمخان زند، خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ بین ساعت ۱۲ تا ۲۰ میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود. این گالری دوشنبه‌ها تعطیل است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha