استعلام طرح‌های عمرانی کرمان بیش از شرح وظایف شهرداری است

کرمان - ایرنا - شهردار کرمان با اشاره به اجرای پروژه‌های عمرانی این شهر در محدوده بافت تاریخی گفت: شهرداری بیش از شرح وظایف تعیین شده خود برای اجرای این طرح‌ها از میراث فرهنگی و دستگاه‌های متولی استعلام انجام داده است.

سیدمهران عالم زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هر اثری که ثبت تاریخی باشد و توسط میراث فرهنگی به شهرداری کرمان اعلام شود نیاز به استعلام دیگری ندارد.

وی اظهار داشت: با این وجود شهرداری منطقه بافت تاریخی کرمان با اعزام مامور بازدید در مناطقی که احساس می کند، این بنا واجد ارزش فرهنگی و تاریخی است، بیش از شرح وظایف خود در حفظ میراث این آب و خاک تلاش می کند.

شهردار کرمان گفت: از برخی بناها پیش از تخریب حتی با وجود داشتن دستور دادستانی با همراهی کارشناسان میراث فرهنگی بازدید و در صورت داشتن ارزش فرهنگی از تخریب آن جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی نیز نظر داده که اجرای پروژه های عمران شهری عموما با نظر این اداره کل همراه بوده است ادامه داد: ممکن است که خود مردم بناهایی که ثبت تاریخی نشده اند را تخریب کنند و نیازی به مجوز ما ندارند و مردم و علاقمندان بافت تاریخی این گلایمندی را همواره دارند.

عالم‌زاده افزود: وضعیت میراث فرهنگی از کمبود بودجه برای مطالعه و ثبت بناهای تاریخی حکایت دارد و مشکلات خاصی در این راستا وجود دارد که شاید ناخواسته موجب تخریب یک بنای دارای ارزش فرهنگی شود.

وی اضافه کرد: یک مسئول اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اعلام کرد برای سردر دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان حریمی تعریف نشده لذا این بحث نیز منتفی است.

طی روزهای گذشته برخی افراد از ساخت پروژه عمران شهری پل امیرکبیر کرمان در نزدیکی سردر تاریخی دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان گلایه داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها