شاخص بهره‌مندی روستائیان زنجان از آب آشامیدنی به ۸۲.۴۹ درصد می‌رسد

زنجان – ایرنا – شاخص بهره‌مندی روستائیان استان زنجان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی تا پایان دولت تدبیر و امید به ۸۲.۴۹ درصد می‌رسد.

یکی از اصلی ترین دغدغه های دولت، تامین زیرساخت های مورد نیاز برای جمعیت ساکن در روستاها به ویژه تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برای آنان است. 
از طرفی دیگر نیز به لحاظ اهمیت، برخورداری از آب آشامیدنی سالم جایگاه بسیار مهم و حائز اهمیتی در حفظ سلامت، کارآمدی، مهاجرت معکوس و توسعه پایدار روستاها را دارد.
دولت های یازدهم و دوازدهم تاکنون برنامه های مدونی را برای محرومیت زدایی اجرا کرده است که طبق برنامه ریزی های انجام شده آبادانی روستاها و مناطق محروم در اولویت قرار دارد و تاکنون طرح های زیادی در حوزه های آبرسانی، گاز زسانی، برق رسانی، مخابرات و اشتغال در  مناطق روستایی در سطح کشور و از جمله استان زنجان انجام شده است.

شاخص بهره مندی آب آشامیدنی روستائیان از ۷۸.۲۱ به ۸۲.۴۹ درصد می رسد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: در سال ۹۲ شاخص بهره مندی روستائیان این استان از آب آشامیدنی ۷۸.۲۱ درصد بود.
علیرضا جزء قاسمی تاکید کرد: در این مدت ۹۰ هزارو ۸۸۸ مشترک در سطح  ۵۱۵ روستای استان زنجان آب آشامیدنی سالم و بهداشتی داشتند.
وی یادآوری کرد: تا سال ۹۲ در سطح استان زنجان جمعیت ۳۰۳ هزار و ۹۰۱ روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب استان قرار داشتند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: ۸۲.۵۷ درصد از جمعیت روستائی استان تا سال ۹۲ از آب آشامیدنی سالم و بهداشتنی بهره مند بودند.
جزء قاسمی با تاکید بر اینکه در هفت سال اخیر ۶۶ روستا به تعداد روستاهای تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب استان زنجان اضافه شده است، افزود: با این رقم تعداد روستاهای تحت پوشش به ۶۱۷ روستا افزایش یافته است.
به گفته وی، بر اساس برنامه ریزی های انجام شده شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در روستاهای استان زنجان تا پایاین سال جاری به ۸۲.۴۹ درصد می رسد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: این درصد  شامل ۳۰ هزار و ۷۶۰ نفر جمعیت است.
جزء قاسمی اظهارداشت: ۵.۵۷ درصد شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی در سطح روستاهای استان زنجان در هفت سال اخیر رشد داشته است.

کیفیت آب آشامیدنی روستا سالم  است
آمنه عباسی یکی از ساکنان روستای پایین کوه زنجان به خبرنگار ایرنا گفت: خوشبختانه آب آشامیدنی سالم و بهداشتی داریم و از کیفیت این خدمات دولت در این حوزه راضی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون قطعی و مشکلی در تامین آب آشامیدنی نداشته ایم و همه ساکنان این روستا در این خصوص شکرگزار هستند چراکه این امر موجب دلگرمی اهالی و ماندگاری آنها در روستا شده است.

صادق محمدی یکی دیگر از روستائیان شهر دندی اظهارداشت: تنها مشکل بخشی از روستائیان در اطراف این شهر قطعی آب آشامیدنی در ساعت هایی از روز در فصل تابستان و بهار است.
وی افزود: این مهم نیز به دلیل وجود انشعاب های غیرمجاز و آبیاری باغ و باغچه است که مسوولان چندین ساعت آب را برای ذخیره قطع می کنند.
این روستایی ساکن ابراهیم آباد یادآوری کرد: خوشبختانه آب آشامیدنی سالم و بهداشتی داریم که باید مشترکان نیز در صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت آن دقت بیشتری داشته باشند.
محمدی خاطرنشان کرد: انتظار داریم تعدادی از هموطنان در روستاهایی که تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب نیستند نیز تحت پوشش این شبکه قرار بگیرند و آنها هم بتوانند در این بخش رفاه داشته باشند.

وی تاکید کرد: دسترسی به آب سالم و بهداشتی موجب توسعه و آبادانی شده و بسیاری از روستائیان را از مهاجرت و حاشیه نشینی در شهرها منصرف کرده است حتی تعدادی از افراد که پیشتر نقل مکان کرده و به شهرها رفته اند نیز به فکر بازگشت به روستا و زادگاه خود افتاده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها