نتانیاهو ناامید از پیروزی ترامپ، چرخش آرام به سمت بایدن

تهران-ایرنا- بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تنها ۱۰ روز مانده به روز انتخابات در آمریکا با درخواست دونالد ترامپ برای محکوم کردن جو بایدن مخالفت کرد. با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها، به نظر می‌رسد نتانیاهو به فکر تجدیدنظر در دوستی مقطعی‌اش با ترامپ و چرخش به سمت بایدن افتاده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تارنمای پولیتیکو نوشت: نتانیاهو روز جمعه با درخواست ترامپ برای انتقاد از نامزد دموکرات آمریکا خودداری کرد؛ اقدامی که به نظرمی رسد ترامپ را در حضور خبرنگاران در اتاق بیضی کاخ سفید ناامید کرده است.

این رسانه افزود: خودداری نتانیاهو از انتقاد آشکار از بایدن به درخواست ترامپ، در فاصله تنها ۱۱ روز مانده به روز انتخابات در آمریکا رخ داد، انتخاباتی که تقریبا همه نظرسنجی ها نشان می دهند ترامپ از رقیب دموکراتش در سطح ملی و در ایالت های کلیدی عقب است.

حرف های ناامید کننده نتانیاهو شب گذشته در یک تماس تلفنی با ترامپ مطرح شد. همزمان، ترامپ مدعی شده بود که سودان سومین کشور خاورمیانه خواهد بود که تحت توافقی که با میانجی گری کاخ سفید انجام شده به عادی روابط با تل آویو روی خواهد آورد.

ترامپ از نتانیاهو پرسید: آیا فکر می کنی که بایدن خوب آلود می تواند این توافق را به نتیجه برساند؟ آیا  فکر می کنی که او می توانست چنین توافقی را بدست آورد؟ من که این طور فکر نمی کنم.

نتانیاهو بعد از اندکی تردید پاسخ داد: خٌب آقای رئیس جمهور،چیزی که می توانم به شما بگویم این است ما کمک به صلح "از سوی هر کسی در آمریکا" را تمجید می کنیم و بسیار از آنچه که شما تاکنون انجام داده اید قدردانی می کنیم.

پولیتیکو نوشت: وقتی ترامپ به این پاسخ نتانیاهو گوش می داد، لبخند از صورت او محو شد و گفت: «بله» و به سمت یکی از خبرنگاران کاخ سفید برگشت و از خواست که سوالش را بپرسد.

این تارنمای آمریکایی افزود: تلاش نخست وزیر اسرائیل برای فاصله گرفتن ازرئیس جمهوری آمریکا به ویژه با توجه به ائتلاف نزدیک دو طرف از لحاظ ژئوپلتیکی در سالهای اخیر اهمیت دارد.

به نوشته پولیتیکو، سیاستی که دولت ترامپ در خاورمیانه اتخاذ کرده است عمدتا به نفع تل آویو و به بهانه حفظ و حراست از این رژیم  درمقابله به اصطلاح تهدید ایران بوده است.

انتخابات آمریکا ۱۳ آبان ماه برگزارمی شود و بیشترنظرسنجی ها از پیشتازی بایدن در ایالت های کلیدی و در سطح ملی حکایت دارند.

آخرین مناظره بین دونالد ترامپ و جو بایدن دو رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نشویل ایالت تنسی برگزار شد. بنابر نظرسنجی شبکه سی ان ان، ۵۳درصد بایدن را برنده آخرین مناظره دانسته اند، درحالی که تنها ۳۹ درصد دونالد ترامپ را برنده آن دانستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =