اقدامات حفاظتی موجب افزایش شمار وحوش منطقه حفاظت شده هرمود لارستان شد

لارستان- ایرنا- سرشماری پاییزه وحوش منطقه حفاظت شده هرمود لارستان فارس به پایان رسید که نشانگر افزایش جمعیت وحوش این منطقه نسبت به پارسال است و دلیل آن اقدامات حفاظتی و رسیدگی بیشتر اعلام شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لارستان گفت: این سرشماری نشان می دهد میزان افزایش جمعیت وحوش نسبت به سرشماری سال ۹۸ حدود ۹ درصد است. در این سرشماری ۱۳نفر از محیط بانان و کارکنان این اداره بهمراه ۱۴نفر از تشکل های مردم نهاد به مدت سه روز کار سرشماری جمعیت وحوش منطقه را انجام دادند.

خدانظر انصاری، شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تعداد قوچ و میش منطقه حفاظت شده هرمود بر اساس این سرشماری یک هزار و ۱۱۹ راس و شمار کل و بز وحشی در این منطقه  ۷۷۴ و جبیر  ۵۴۳ راس است.

وی بیان کرد:پایش ، ضد عفونی و پرکردن مداوم آبشخورها در تابستان امسال ، جلوگیری از ورود احشام اهلی و  نیز واکسیناسیون دام های حاشیه منطقه از مهمترین اقدامات برای افزایش جمعیت وحوش این منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع بود.

انصاری ادامه داد: هر ساله به منظور اطلاع از وضعیت جمعیتی گونه های مهم حیات وحش از جمله کل و بز و روند افزایش یا کاهش آنها در فصل پاییز در تمام مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع محیط زیست این استان در حوزه گرمسیری کار شمارش حیات وحش انجام می گیرد.

وی همچنین هدف از سرشماری حیات وحش را تخمین جمعیت کل و بز در مناطق حفاظت شده لارستان ذکر کرد. 

منطقه حفاظت شده هرمود با ۲۱۰هزار هکتار مهمترین زیستگاه قوچ لارستان مشهور به قوچ مینیاتوری، جبیر، کل وبز و پرندگانی نظیر هوبره ، انواع پرندگان شکاری و گربه های وحشی در جنوب شرقی استان فارس است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لارستان بیان کرد: پس از آمار برداری از گونه های حیات وحش و بررسی وضعیت ترکیب سنی و جنسی آنها برنامه های حمایتی و تقویت جمعیت و همچنین رفع مشکلات زیست محیطی در این منطقه حفاظت شده گرمسیری آغاز خواهد شد.

انصاری یکی از برنامه های مهم حمایتی با مشارکت مردم و نیک اندیشان را ساخت و افزایش تعداد آبشخورها در مناطق حفاظت شده عنوان کرد و گفت: هم اینک تعداد ۱۴ مورد آبشخور به همت و تلاش خیرین و تشکل های مردم نهاد در این مناطق ساخته شده است.

رئیس اداره حفاظت حفاظت محیط زیست لارستان گفت: انجمن سبزاندیشان شهر خوربا ایجاد و ساخت آبشخورهایی در دل کوه و مناطق سخت گذر حفاظت شده ، پرندگان و گونه های جانوری و حیات وحش این مناطق را از خطر تشنگی و کم آبی نجات می دهد.

وی افزود: تابستان امسال چندین مورد آتش سوزی باعث از بین رفتن پوشش مرتعی و گیاهی در بخشی وسیعی از منطقه حفاظت شده هرمود شد.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در استان فارس در حد فاصل شهرستان‌های داراب، زرین‌دشت، جهرم، قیر و کارزین، خنج، اوز، گراش و لامرد قرار دارد و در شرق و جنوب با حاجی‌آباد، بندرعباس و بستک در استان هرمزگان همجوار است.

این شهرستان با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر و مرکز آن در فاصله ۳۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز  است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =