مرحله کشوری جشنواره قرآن وزارت بهداشت ۲۵ آبان برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مرحله کشوری بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت روز سه شنبه ۲۵ آبان به‌صورت همزمان و برخط (آنلاین) در تمامی استان‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش روز شنبه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، روح‌الله محمد علی‌نژاد عمران اظهار داشت: جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت جزو اصلی‌ترین برنامه‌های مرکز قرآن و عترت این وزارتخانه است که تاکنون ۲۴ دوره از آن برگزار شده است.

وی افزود: مرحله کشوری بخش معارفی بیست و پنجمین جشنواره با عنوان "بزرگداشت شهید احمدرضا احدی" دانشجوی پزشکی و شهید شاخص قرآنی نظام بهداشت و سلامت، ۲۵ آبان‌ماه همزمان با سالروز تولد این شهید بزرگوار به‌صورت همزمان و برخط(آنلاین) در سراسر کشور برپا می شود.  

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت تصریح کرد: ویژه برنامه‌هایی به مناسبت هفته قرآن و دانشگاه آماده شده که در روزهای ۱۸ تا ۲۴ آبان‌ماه همزمان با گرامیداشت مقام علمی و معنوی مفسر بزرگ قرآن علامه طباطبائی(ره) در مراکز درمانی، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی برگزار می شود.

محمد علی‌نژاد عمران تصریح کرد: مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت،  بهمن ۹۹ میزبان جشنواره ملی قرآن ‌و عترت(ع) دانشجویان است. این جشنواره آوردگاه برگزیدگان قرآنی وزارتخانه های بهداشت، علوم، آموزش و پرورش و دانشگاه های آزاد اسلامی، پیام نور، جامع علمی و کاربردی و علوم و معارف قرآن کریم است.

وی همچنین به روز نهم ربیع الاول آغاز ولادت امام زمان (عج) و نیز هفته وحدت (هشتم تا ۱۸ آبان ماه) اشاره کرد و گفت: کارویژه‌هایی برای این  مناسبت ها طراحی کرده‌ایم که در سطح دانشگاه‌ها و مؤسسات تابعه انجام می شود.

این مسوول مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با بیان این‌که در کنار فعالیت‌های ترویجی در رشته‌های حفظ ‌و تلاوت قرآن کریم که با توانی مضاعف دنبال خواهد شد باید به طور جد به بحث "اندیشه‌ورزی و تعمیق بینش دینی و قرآنی" در میان دانشجویان، اساتید و کارکنان نظام بهداشت و سلامت اهتمام کنیم، بیان داشت: هرچند بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت تا اندازه‌ای این دغدغه را تأمین می‌سازد اما کافی نیست. علی‌رغم اینکه نقش مؤثر رشته‌های مفاهیم در بخش معارف جشنواره قرآن قابل انکار نیست اما نیل به آن مطلوب نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تری است که برگزاری دوره‌های آموزشی دانش‌افزائی ویژه اعضاء هیئت علمی و دوره‌های ضمن خدمت کارکنان و... از آن‌دست به شمار می‌رود.

محمدعلی نژاد عمران تصریح کرد: باید از ساختارهای تازه‌ای مانند انجمن‌های علمی مطالعات قرآن و سلامت در سطوح اساتید و دانشجویی برای فعالیت‌های زیربنائی استفاده کرد تا در سایه این ظرفیت‌ها مطالعات بین‌رشته‌ای به شکل رسمی‌تری دنبال شود.

وی ادامه داد: گفتمان‌سازی مطالعات بین رشته‌ای در حوزه قرآن و سلامت در فضای علمی جامعه پزشکی، انجام پروژه‌های تحقیقاتی در محیط آکادمیک اساتید و اعضاء محترم هیئت علمی و مشارکت دانشجویان در این عرصه با نظارت اساتید مشاور انجمن، نویدبخش تحقق جریان علمی و کاملاً روشمند در عرصه مطالعات بین‌رشته‌ای "قرآن و سلامت" و "قرآن و طب" در آینده‌ای نزدیک خواهد بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: دوره‌های مطالعاتی آشنایی با اندیشه‌ قرآنی حضرت علامه جوادی آملی، مرحوم علامه طباطبایی(ره)، شهید مطهری(ره) و دیگر اساتید طراز اول حوزه‌ مطالعات دینی در فضای دانشگاهی از مهم ترین برنامه‌های آموزشی مرکز قرآن و عترت خواهد بود. که طی آن دانشجویان در یک دوره مطالعاتی با اندیشه و آرای ناب اسلامی آشنا شده و این به نوع خود گامی در تحقق هدف تعمیق بینش قرآنی و دینی در سطح دانشجویان و کارکنان خواهد بود.

محمدعلی نژاد عمران ضمن تأکید بر ورود این مرکز به فضای تولید علم و کار پژوهشی در حوزه مطالعات قرآن وسلامت، تصریح کرد: پرداختن به "جریان انتظار و مهدویت"، فعالیت "کانون‌های مذهبی"، "گفتمان سازی احیای دو فریضه نماز و امر به معروف و نهی‌از منکر" در مراکز علمی آموزشی و درمانی نظام بهداشت و سلامت از دیگر وظایف ذاتی مرکز قرآن ‌و عترت وزارت بهداشت است که دنبال می شود.

وی همچنین گفت: جریان تولید علم و مطالعات بین رشته‌ای قرآنی در سطح دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی وابسته به نظام بهداشت و سلامت از اهداف ویژه مرکز قرآن و عترت(ع) است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: برگزاری"دوره‌های دانش افزایی برای اعضای هیأت علمی" و "دوره‌های ضمن خدمت برای کارکنان در دانشگاه‌ها" زمینه‌ساز شکل‌گیری فضای اندیشه‌ورزی در سطوح نخبگانی به منظور ارتقای سطح بینش دینی و قرآنی مجموعه نظام بهداشت و سلامت کشور خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =