توزیع کود ازته در چهارمحال و بختیاری ۲۸ درصد افزایش داشته است

شهرکرد- ایرنا- مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به طرحهای حمایتی دولت در بخش کشاورزی گفت: توزیع کود ازته (اوره) در استان ۲۸ درصد افزایش داشته است.

مسعود میرزایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از ۱۵ هزار و ۱۸۵ تن کود ازته در استان توزیع شد، که این میزان نسبت به مدت مشابه سالهای گذشته افزایش داشته است.

وی افزایش قیمت کود پتاسه و فسفاته را مهمترین دلیل افزایش خرید و مصرف کود ازته در استان از سوی کشاورزان عنوان کرد و اظهار داشت: در این مدت ۲۲ تن کود فسفاته و ۴۸ تن کود پتاسه در استان از سوی کشاورزان خریداری شده است.

میرزایی اظهار داشت: قیمت یک کیسه ۵۰ کیلوگرمی کود ازته در استان ۵۴۵ هزار و ۶۲۰ ریال، کود پتاسه پنج میلیون و ۴۴۲ هزار و ۵۰۰ ریال و کود فسفاته  چهار میلیون و ۲۳۰ هزار ریال است.

وی گفت: کود اوره (ازته) تولید داخل است و در داخل کشور تولید می‌شود و همین امر باعث کاهش قیمت آن بوده است، ولی کود فسفاته و پتاسه وارداتی است .

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت:  همه ساله کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان استان با همکاری  ۴۰ کارگزاری بین کشاورزان تمامی شهرستانها، متناسب با سهمیه هر منطقه توزیع می‌شود.

وی، به کشاورزان نسبت به خرید و مصرف کودهای تقلبی و ارزان قیمتی که وارد بازار می‌شود هشدار داد و گفت: این کودها به دلیل اینکه ترکیبات مناسب ندارند و به علت وارد شدن این مواد به خاک و آب‌های زیر زمینی باعث ورود صدمه به آب و منابع آبی و همچنین بروز بیماری می‌شود، نباید مصرف شود.

میرزایی تاکید کرد: کود استاندارد باید برچسب مشخصات و آنالیز کود و بر چسب ویژه داشته باشد و بر روی بسته کود باید مشخصات کود به صورت نوشته و مشخصات روی بسته با محتوا داخل بسته یکسان باشد.

میرزایی با تاکید بر اینکه بسته باید شماره ثبت ماده کودی داشته باشد، گفت:  برای تشخیص اصالت کود ساده‌ترین راه استفاده از پیامک است که شماره ثبت ماده کودی روی کیسه را به شماره ۳۰۰۰۶۴۶۴۲۴ پیامک کنند تا در صورت تقلبی نبودن مشخصات کود برای کشاورز ارسال شود.

به گفته وی، از ابتدای سالجاری چهار مورد تخلف فروش کود غیراستاندارد از سوی فروشندگان غیر مجاز در استان شناسایی شد و به مراجع قضایی معرفی شد.

وی به مردم و کشاورزان توصیه کرد، در صورت مشاهده هرگونه تخلف در فروش کود شیمیایی در مراکز محاز یا غیر مجاز تخلف را به ادارات جهاد کشاورزی شهرستان اطلاعرسانی کنند.

به گزارش ایرنا، سالانه حدود  ۱۴۰ هزار هکتار از مزارع استان به کشت بهاره و پاییزه اختصاص می‌یابد و سالانه بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، لبنی و شیلات در چهارمحال و بختیاری با ۶۶ هزار بهره‌برداری تولید می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =