۳ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۳
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84086481
۰ نفر

برچسب‌ها

تحرکات برخی از نمایندگان عراقی برای برکناری الحلبوسی

بغداد - ایرنا- تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق از توافق برای تشکیل جبهه پارلمانی سنی جدیدی خبر دادند که برخی محافل سیاسی عراق از آن به عنوان مقدمه چینی برای برکنار کردن محمد الحلبوسی از ریاست پارلمان یاد می کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «الرشید»، «اسامه النجیفی» رئیس گروه سیاسی «جبهه نجات و توسعه» نشستی را با حضور ۳۵ نماینده پارلمان برگزار و سپس در بیانیه ای از تشکیل جبهه پارلمانی سنی جدیدی خبر داد.

در این بیانیه آمده است: " ۳۵ نماینده پارلمان از جبهه نجات و توسعه و احزاب «الجماهیر»، «المشروع العربی»، «الحزب الاسلامی» و «الکتله العراقیه المستقله» به همراه نمایندگانی مستقل درخصوص تشکیل یک جبهه پارلمانی توافق کردند.

در همین حال، یک منبع سیاسی آگاه به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که اعلام تشکیل جبهه پارلمانی سنی جدید مقدمه چینی برای برکنار کردن الحلبوسی از ریاست پارلمان است.

در اولین واکنش به تشکیل این جبهه جدید، «محمد الکربولی» از مسئولان ارشد ائتلاف «نیروهای عراقی» به ریاست محمد الحلبوسی گفت: تشکیل یک فراکسیون سیاسی جدید حق مشروع هریک از نمایندگان یا گروهی از نمایندگان است.

الکربولی با "ابراز تعجب از وجود افرادی منشق از ائتلاف نیروهای سیاسی" گفت که " فقط یک طرف و آن هم «حمد الجبوری» رئیس حزب الجماهیر بود که به این ائتلاف خیانت کرد".

وی درباره وجود تحرکاتی برای موضعگیری جبهه پارلمانی سنی جدید علیه الحلبوسی ابراز عقیده کرد: تعداد نمایندگان کنونی ما ۴۰ نفر است و ائتلاف ما به طور قطع، منسجم می باشد.

محمد الحلبوسی استاندار سابق الانبار از فهرست انتخابی 'الانبار هویتنا' ۲۷ شهریورماه ۹۷ با کسب ۱۶۹ رای از مجموع ۲۹۸ رای نمایندگان، با ۳۷ سال سن، رئیس چهارمین دوره پارلمان عراق شد.

برخی از تحلیلگران این جبهه بندی های سیاسی را در راستای تغییر آرایش نیروها برای آماده شدن جهت انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق تفسیر می کنند که قرار است ماه ژوئن سال آینده میلادی برگزار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =