سازمانهای بیمه گر هرمزگان درخصوص پوشش بیمه درمان شفاف سازی کنند

بندرعباس - ایرنا-رییس انجمن رادیولوژیست های هرمزگان گفت: سازمانهای بیمه بویژه تامین اجتماعی نسبت به تعهدات بیمه ای خود که با مردم دارند هرچه زودتر شفاف سازی کنند.

دکتر حسین کرم پور روز شنبه در گفت گوبا ایرنا افزود: با توجه به عملکرد ناموفق تامین اجتماعی در عمل به تعهدات خود در برابر مراکز درمانی از جمله رادیولوژیست ها، موجب شده که همکاران ما حاضر به همکاری مجدد نباشند و ما نمی توانیم اجباری در این مساله داشته باشیم.

وی ادامه داد: تاخیر در پرداخت مطالبات بیمه ای از سوی تامین اجتماعی که گاهی ۱۷ ماه نیز زمان برده لذا خسارت بسیاری بر مراکز رادیولوژی با در نظرگیری تورم وارد کرده است این درحالی است که تمام تجهیزات بخش رادیولوژی و سونوگرافی از دستگاه تصویربرداری گرفته تا مواد مخصوص ضدعفونی وارداتی بوده و به صورت نقد و با پرداخت هزینه های دلاری خریداری می شود .

به گفته رییس انجمن رادیولوژیست های هرمزگان، تامین اجتماعی باید حداقل ۵۰ درصد مبالغ را پس از دریافت اسناد پرداخت کند و مابقی را نیز در کوتاهترین زمان ممکن ، در حالی که هیچ تعهد عملی نسبت به این موضوع از سوی این نهاد بیمه ای وجود ندارد

کرم پور بیان داشت: حال در این شرایط و قیمت بالای دلار و تورم ۴۰ درصدی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، مطالبات ریالی مراکز درمانی از سوی سازمان های بیمه گر حداقل در زمان خودش نیز پرداخت نمی شود که ما بتوانیم هزینه های خود را پوشش داده و به مردم خدمات لازم را ارایه دهیم.

وی یاد آور شد: بسیاری از همکاران ما با افزایش تورم و هزینه های بسیاری که پس از شیوع کرونا دوچندان شده، مراکز خود را تعطیل کرده اند و برخی دیگر نیز حاضر به همکاری با سازمان های بیمه ای به ویژه تامین اجتماعی نیستند و از سوی دیگرهزینه خرید و نگهداری تجهیزات یک مرکز سونوگرفی بسیار گران است و اگر سازمان بیمه گر به تعهد خود عمل نکند قطعا ورشکست خواهیم شد .

این متخصص رادیولوژی تصریح کرد:شمار مراکز خصوصی سونوگرافی در استان را حدود ۳۰ مرکز اعلام کرد و گفت: ما با دیگر مراکز بیمه ای از جمله نیروهای مسلح، بانک ها و بیمه سلامت مشکل آنچنانی نداریم و بخش اعظم مشکلات ما مربوط به بیمه تامین اجتماعی است که اعمال کسورات با بخش نامه های داخلی از سوی تامین اجتماعی از دیگر مشکلاتی است که مراکز رادیولوژی بخش خصوصی با آن مواجه هستند.

کرم پور اضافه کرد: پزشک معالج در چند بازه زمانی برای بیمار درخواست یک سونوگرافی مشخص دارد که تامین اجتماعی می گوید تنها بخشی از این سونوگرافی با هزینه بیمه قابل انجام است و مابقی باید به صورت آزاد پرداخت گردد ، در حالی که در دیگر بیمه ها این قوانین و بخشنامه های من درآوردی وجود ندارد.

مدیر درمان تأمین اجتماعی هرمزگان پیشتر گفته بود که ۸۸۴ هزار و ۷۲۲ بیمه شده تأمین اجتماعی این استان برای دریافت خدمات رادیولوژی از بخش خصوصی با مشکل روبه رو هستند.

دکتر مریم امیری در گفت وگو با ایرنا افزود: از حدود ۲ سال قبل که رادیولوژیست های هرمزگان قرارداد خود را به صورت یکطرفه با این سازمان قطع کردند، این مشکل بوجود آمده و هجمه مردم به بیمارستان با توجه به شرایط کرونایی بیشتر شده است.

وی ادامه داد: این درحالی است که در آن زمان همه مطالبه های آنان از سوی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و صفر شده بود و تعداد مراکز رادیولوژی خصوصی در سطح استان محدود است و همین مساله برای  بیمه شدگان تأمین اجتماعی در این استان مشکل ساز شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها