بیش از ۲۲ هزار هکتار اراضی کردستان رفع تداخل شد

سنندج - ایرنا - مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: امسال در نتیجه اقدامات ساماندهی اراضی کشاورزی و ملی ۲۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی این استان تعیین تکلیف و رفع تداخل شده است.

پیمان ملکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال در این راستا ۶۲ فقره پرونده در شورای اصلاحات ارضی استان طرح و در نهایت مالکیت و سند کشاورزی برای ۱۸۴ مورد پلاک به مساحت ۵۱۳ هکتار صادر شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در راستای اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی دولت تاکنون ۲ پلاک به مساحت ۲۲ هزار و ۷۰۰  هکتار رفع تداخل شده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: ابتدای اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید تا کنون در این استان حدود ۲۹۸ هزار هکتار از اراضی این استان رفع تداخل شده است.

وی افزود: این میزان شامل رفع تداخل شده شامل ۱۶۷ هزار هکتار به عنوان اراضی ملی تثبیت شده و ۱۳۱ هزار هکتار نیز به عنوان اراضی غیر ملی تشخیص و تثبیت شده است.

۲۴۲ هکتار اراضی ملی به سرمایه گذاران واگذار شد

ملکی با بیان اینکه حوزه واگذاری اراضی منابع ملی  از دیگر عملکردهای این مدیریت است، گفت: در این راستان ۲۲ پرونده واگذاری اراضی به طرح‌های وابسته به کشاورزی و غیرکشاورزی به مساحت ۱۳۷ هکتار مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین به منظور توسعه باغات با واگذاری اراضی ملی به ۴۶ پرونده به میزان ۱۰۵  هکتار موافقت شده و به اراضی واگذار شده قبلی به تعداد ۶۰۶ پرونده به میزان یک هزار و ۴۵۳ هکتار نظارت شده است.

۱۹۷ بنای غیر مجاز شناسایی شد

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان تاکید کرد: در حوزه اقدامات حقوقی و قضایی  ۱۹۷ مورد ساخت و ساز غیرمجاز به مساحت ۶ هکتار شناسایی و ۸۸ مورد به مساحت هفت هزار متر مربع به استناد تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفاظت اراضی قلع و قمع شد.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد دیم و آبی، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است، این استان دارای ۴۳ هزار هکتار باغ است که سالانه ۳۳۰ هزار تُن انواع میوه در آن تولید و برداشت می‌شود.

میزان کل تولید محصولات بخش کشاورزی استان کردستان سه میلیون تُن است که وزارت کشاورزی در نظر دارد با توسعه فعالیت‌های مختلف این میزان را به حدود پنج میلیون تن در سال برساند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =