کرمان به مرکز امحای زباله‌های بیمارستانی نیاز دارد

کرمان - ایرنا - یک کارشناس بهداشت محیط در استان کرمان با تاکید بر اینکه این استان به مرکز امحای زباله‌های عفونی و بیمارستانی نیاز دارد گفت: ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری مناسبی در کرمان بین سرمایه‌گذاران بومی برای ایجاد مرکز اصلی امحای زباله‌های بیمارستانی وجود دارد که باید از سوی مسئولان استانی مورد حمایت قرار گیرد.

حمید فرحبخش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در حال حاضر سه دستگاه امحای زباله های بیمارستانی در بیمارستان های شفا، باهنر و افضلی پور کرمان وجود دارد افزود: این دستگاه ها با ظرفیت محدود در حال فعالیت هستند و لازم است با حمایت مدیران استانی محل مناسبی برای ایجاد مرکز اصلی امحای زباله های بیمارستانی مراکز درمانی، پزشکی و آزمایشگاهی فراهم شود زیرا بیمارستان‌ها دارای تجهیزات مربوطه هستند.

وی خاطرنشان کرد: زباله های بیمارستانی باید طی فرایند خاص خود بی خطر، غیرقابل بازیافت و امحا شوند زیرا ورود حتی تعداد محدود این زباله ها به زباله های شهری می تواند تهدید جدی علیه بهداشت و سلامت جامعه ایجاد کند.

وی اظهار داشت: با توجه به ساخت وسایل بیمارستانی از اجناس پلاستیکی مرغوب، بسیاری از افراد زباله گرد با جمع آوری این زباله ها ضمن آسیب رساندن به خود، آنها را وارد چرخه بازیافت پلاستیک آنها و تولید سایر محصولات مورد استفاده از این وسایل می کنند که این موضوع نیز تهدید جدی برای سلامت جامعه به شمار می رود.

این کارشناس بهداشت محیط با تاکید بر این مطلب که کار جمع آوری و امحای زباله های بیمارستانی در بسیاری از کشورها به صورت حرفه ای انجام شده و قسمت مهمی از خدمات شهری به شمار می رود، تاکید کرد: لازم است مراکزی از جمله مطب های پزشکان، آزمایشگاه ها و سایر مراکز درمانی توجه لازم را به امحای صحیح زباله ها داشته باشند.

فرحبخش توسعه فعالیت واحدهای امحای زباله های بیمارستانی و عفونی با همکاری بخش خصوصی را مورد تاکید قرار داد و گفت: این اقدام ضمن ایجاد اشتغال، گام مهمی در راستای توسعه سلامت جامعه به شمار می رود و کار جمع آوری زباله های موجود در مطب های پزشکان و سایر واحدهی پزشکی را تسهیل می کند.

این کارشناس بهداشت محیط تاکید کرد: با ایجاد مرکز اصلی دفن زباله های بیمارستانی از بروز بسیاری از مشکلات سلامت محور نیز پیشگیری می شود زیرا زباله گردهایی که اقدام به جمع آوری این زباله ها می کنند در بسیاری از موارد خودشان نیز دچار آسیب های جسمی شده و به بیماری های مختلفی مبتلا می شوند.

فرحبخش ایجاد مرکز اصلی امحای زباله های بیمارستانی را در کاهش عفونت های بیمارستانی نیز بسیار تاثیرگذار دانست و اظهار داشت: ایجاد چنین مرکزی توسط شرکت های بومی یک امتیاز برای این استان به شمار می رود و لازم است که به صورت ویژه مورد توجه مدیران استانی قرار گیرد.

وی با اشاره به این مطلب که مراکز بهداشتی و درمانی مانند آزمایشگاه ها، مطب ها، کلینیک ها و ساختمان های پزشکان که مکانی برای امحای زباله های پزشکی وجود ندارد و باید به بیمارستان ها مراجعه کنند و از خدمات آنها استفاده کنند، می توانند از خدمات مرکز سنترال کرمان استفاده کنند زیرا این مراکز در حال حاضر زباله های خود را به بیمارستان های دارای دستگاه امحای زباله ها می برند و از آنجا که ظرفیت بیمارستان ها تکمیل شده، می توان با ایجاد مرکز امحا زباله های بیمارستانی مشکلات موجود در این عرصه را برطرف کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =