مهمترین اخبار و رویدادهای البرز در هفته‌ای که گذشت

کرج - ایرنا - هفته گذشته (۲۶ مهر تا دوم آبان) رویدادها و اخبار مهمی در حوزه‌های مختلف از جمله اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی استان البرز رخ داد که مهمترین آنها تمدید محدودیت‌های کرونایی بود.

۹۰ درصد محصولات بهداشتی کشور در البرز تولید می شود، نانوایان البرز مشکل کمبود آرد ندارند، بازگشت حاشیه ها به تیم فوتبال گل ریحان البرز، کشاورز ساوجبلاغی گرانترین فلفل دنیا را تولید کرد، میزان صادرات البرز ۴۳ درصد افزایش یافت، ایران و افغانستان قربانی اصلی مواد مخدر هستند، آموزش های رانندگی البرز تعطیل شد، محدودیت های کرونایی البرز تمدید شد و ساخت ۱۲ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در البرز آغاز شداز جمله مهمترین خبرهای استان البرز در هفته گذشته بود.

۹۰ درصد محصولات بهداشتی کشور در البرز تولید می‌شود

سرپرست شرکت شهرک های صنعتی البرز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ٩٠ درصد کالاهای بهداشتی و آرایشی کشور در این استان تولید می شود، برهمین اساس خوشه بهداشتی، آرایشی و شوینده ها با هدف توسعه تولیدات و صادرات در این استان راه اندازی می‌شود.

علی مهدی‌پور افزود: خوشه پوشاک این استان امسال به عنوان خوشه برتر کشوری معرفی شد؛ حمایت هر چه بیشتر از تولیدات در استان با هدف اشتغال هر چه بیشتر و صادرات در دستور کار قرار گرفته است.

۱۷۲ هکتار زمین کشاورزی البرز به چرخه تولید بازگشت

فرمانده یگان حفاظت از امور اراضی کشاورزی استان البرز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با حکم قضایی ۱۷۲ هکتار از اراضی کشاورزی استان که به صورت غیرمجاز تغییر کاربری شده بودند طی هفته گذشته به چرخه تولید باز گشت.

سید مجتبی موسوی افزود: در راستای اجرای قوانین و مقررات حفظ کاربری در اراضی کشاورزی و باغ های استان البرز  و همچنین مصوبات قرارگاه صیانت و حفظ حقوق عامه دادگستری استان نسبت به شناسایی ساخت و سازهای غیر قانونی در اراضی اقداماتی  مستمر صورت گرفت.

۱۰۰ واحد صنفی در کرج اخطار تعطیلی دریافت کردند

معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: ۱۰۰ واحد صنفی در این شهرستان طی سه روز گذشته اخطار تعطیلی دریافت کردند.

غفور قاسم پور افزود: نظارت ها و گشت های مشترک فرمانداری کرج، دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت در کرج تشدید شده و در بازرسی از ۲۰۰ واحد صنفی  در سطح شهر کرج، ۱۰۰ واحد در سه روز اخیر تذکر شفاهی و اخطار کتبی دریافت کرده‌اند.

نانوایان البرز مشکل کمبود آرد ندارند

رییس اتاق اصناف البرز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برخی شایعات فضای مجازی در خصوص کمبود آرد در این استان اعلام کرد: نانوایی های البرز در این زمینه با هیچ کمبودی مواجه نیستند.

بهروز حصاری افزود: اکنون تمام نانوایی های استان البرز  هیچ مشکلی برای پخت نان ندارند و روند فعالیت آنها عادی است.

طی چند روز گذشته در فضای مجازی مطالبی با مضمون کمبود آرد سبب تعطیلی برخی نانوایان استان البرز شده که این موضوع صحت ندارد و نانوایان استان  در ۲ نوبت صبح و عصر طبق ماههای گذشته فعالیت می‌کنند.

جمعیت روستایی البرز سه درصد افزایش یافت

استاندار البرز در مراسم معارفه سرپرست جدید صندوق کارآفرینی امید در البرز که  با حضور مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور در دفتر استاندار برگزار شد، با اشاره به مهاجرت معکوس به روستاهای استان گفت: جمعیت روستایی این استان بر خلاف بسیاری استان های کشور سه درصد افزایش یافته است.

عزیزاله شهبازی افزود: با توجه به این امر نیازمند توجه و حمایت بیشتر هستیم که از صندوق کارآفرینی امید انتظار می رود در این مسیر همراهی بیشتری داشته باشد.

بازگشت حاشیه ها به تیم فوتبال گل ریحان البرز

تیم فوتبال گل ریحان البرز به عنوان تنها نماینده این استان در رقابت های لیگ دسته یک کشور، یک ماه مانده به فصل جدید رقابت ها دچار حاشیه شد، حاشیه هایی که می تواند مشکلات زیادی برای این تیم ایجاد کند.

در تازه ترین حاشیه ای که برای این تیم ایجاد شده، نامه ای است که صبح امروز در فضای مجازی مبنی بر استمداد مسوولان گل ریحان برای خروج از البرز است.

کشاورز ساوجبلاغی گرانترین فلفل دنیا را تولید کرد

رییس جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برای نخستین بار در کشور، یک کشاورز ساوجبلاغی موفق به تولید، گرانترین فلفل جهان در گلخانه خود شد.

ایرج الماسی افزود: محمد صادق گلباز یکی از گلخانه داران خوش ذوق شهرستان ساوجبلاغ  اقدام به تولید فلفل "آجی کاراپیتا" کرده است که مبدا آن جنگل های کشور پرو بوده و دارای قیمت بالایی می باشد.

وی ادامه داد: مهمترین ویژگی این فلفل خاصیت دارویی آن است و بیشتر در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 پلیس فتا البرز به استفاده‌کنندگان از کلیپ مو مو هشدار داد

رییس پلیس فتا نیروی انتظامی استان البرز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص عواقب کلیپ زیانبار موسوم به «مومو» هشدار داد.

سرهنگ محمد اقبالی افزود: به تازگی شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح کشور هستیم  که بیشتر متقاضی آن نوجوانان بودندکه این پیام ها و تصاویر موسوم به مومو را از اپلیکیشن واتساپ دریافت کرده بودند.

«طبق بررسی ها مومو یک اکانت واتساپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی مومو دریافت و پس از شروع به گفت وگو از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتارهای خطرناک دعوت می شود.»

جانشین پلیس راه کشور: تکمیل آزادراه تهران – شمال در کاهش محدودیت ها موثر است

جانشین پلیس راه کشور روز دوشنبه در آیین  افتتاح پاسگاه پلیس لانیز - کندوان در محدوده استان البرز با اشاره به اعمال محدودیت های ترافیکی روزهای تعطیل و پایانی هفته در محور کرج - چالوس گفت: تکمیل آزاد راه تهران - شمال در کاهش محدودیت های ترافیکی موثر است.

سردار سید تیمور حسینی افزود: قطعه یک آزاد راه تهران - شمال دارای یک پاسگاه پلیس راه در حوزه استحفاظی تهران بزرگ بود که امروز با افتتاح پاسگاه لانیز - کندوان  خدمات‌دهی در حوزه استان البرز نیز توسعه پیدا کرد.

قائم مقام وزارت راه: تکمیل مسکن مهر تا پایان امسال اولویت دولت است

قائم مقام وزارت راه و شهرسازی در بازدید سرزده از پروژه های مسکن مهر شهرجدید هشتگرد استان البرز با اشاره به اهمیت تامین مسکن اقشار کم درآمد جامعه اعلام کرد که تکمیل پروژه مسکن مهر کشور تا پایان امسال در اولویت دولت است.

احمد اصغری مهرآبادی افزود: تاکنون بخش عمده ای از مسکن مهر کشور تکمیل شده و مابقی نیز باید تا پایان آبان ماه امسال از مرحله نازک کاری عبور کند.

۷۲ مورد ساخت و ساز  غیرمجاز در اراضی ساوجبلاغ تخریب شد

فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان البرز به خبرنگار ایرنا گفت: ۷۲ مورد ساخت و ساز و تغییر کاربری غیرمجاز طی ۲۴ ساعت گذشته باحکم قضایی در اراضی کشاورزی و باغی شهرستان ساوجبلاغ تخریب شد.

سرهنگ سید مجتبی موسوی افزود: با تخریب این ساخت وسازها، ۳۴ هکتار از اراضی کشاورزی و باغی شهرستان ساوجبلاغ به ارزش تقریبی ۴۰۰ میلیارد تومان به عرصه تولید بازگشت.

میزان صادرات البرز ۴۳ درصد افزایش یافت

استاندار البرز روز سه‌شنبه در پیامی به مناسبت روز صادرات با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های اقتصادی استان اعلام کرد: میزان صادرات کالا از این استان در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از افزایش ۴۳ درصدی برخوردار است.

عزیزاله شهبازی افزود: استان البرز توفیق یافته در چنین شرایطی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۷۲ درصد و در ۶ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ حدود ۴۳ درصد افزایش صادرات را داشته باشد.

معاون وزیر کشور افغانستان: ایران و افغانستان قربانی اصلی مواد مخدر هستند

معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان در بازدید از مرکز سپکا در چهارباغ ساوجبلاغ که با حضور رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران انجام شد، در جمع خبرنگاران گفت: مساله مواد مخدر یک موضوع نه تنها ملی و منطقه ای، بلکه جهانی است و می‌توان گفت که ایران و افغانستان قربانی های اصلی مواد مخدر هستند.

محمد هاشم اورتاق افزود: امروز ایران و افغانستان در خط مقدم جبهه مبارزه با مواد مخدر قرار دارند.

۲هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی البرز آزاد سازی شد

رییس کل دادگستری البرز در دیداری با رییس جدید جهاد کشاورزی این استان گفت: حدود ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و باغی تغییر کاربری یافته این استان از ابتدای سال جاری تاکنون آزاد سازی شده است.

حسین فاضلی هریکندی افزود: شهرستان ساوجبلاغ با یک هزارو۱۴۲ هکتار اراضی آزاد شده، بیشترین حجم برخورد با متخلفان در این شهرستان بوده است.

تولید انبوه در البرز  قیمت سیمان را کاهش داد

سرپرست فرمانداری نظرآباد استان البرز در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: افزایش ظرفیت و تولید انبوه سیمان در بزرگترین کارخانه کشور مستقر در این شهرستان نرخ این محصول ساختمانی را در بازار کاهش داده است.

 ابوالفضل ارمندپور افزود: در هفته های اخیر به علت نواسانات ارزی و بالا رفتن کرایه حمل و نقل شاهد افزایش قیمت سیمان در کشور بودیم.

آموزش های رانندگی البرز تعطیل شد

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز به خبرنگار ایرنا گفت: کلاس‌های آموزش آیین نامه رانندگی به علت افزیش ابتلا به کرونا در این استان تعطیل است.

سرهنگ غلامعلی شرق افزود: این تعطیلی تا پایان هفته آینده ادامه خواهد داشت و چنانچه وضعیت استان البرز همچنان در حالت قرمز باشد تمدید می‌شود.

وی ادامه داد: آزمون‌های آیین نامه و عملی رانندگی به قوت خود باقی است و به ترتیب حروف الفبا هنرجویان می توانند به محل آزمون درمیدان سپاه کرج مراجعه و نسبت به ارائه آزمون اقدام کنند.

۷۱۳ کیلو انواع مواد مخدر در فردیس کشف شد

فرمانده انتظامی شهرستان فردیس در نشست با خبرنگاران شهرستان فردیس اظهار داشت: طی یکسال گذشته تاکنون ۷۱۳ کیلو و ۹۳۴ گرم انواع مواد مخدر در این شهرستان کشف شد.

سرهنگ بیژن جنتی افزود: این مقدار مواد مخدر شامل   ۶۵۱ کیلو تریاک، ۲۸ کیلو گرم هروئین، هفت کیلو و ۵۰۰ گرم مرفین، هشت کیلو و ۳۰۰ گرم حشیش، ۱۸ کیلوگرم سایر مواد مخدر است.

محدودیت های کرونایی البرز تمدید شد

جانشین ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در البرز با اشاره به وضعیت قرمز استان و روند افزایشی ابتلا به کرونا گفت: محدودیت های کرونایی به مدت یک هفته دیگر در البرز تمدید شد.

علی درویش پور افزود: با توجه به آمار بالای مبتلایان و درخواست استاندار البرز از وزیر کشور محدودیت ها در این استان از سوم تا نهم آبان تمدید شد.

عضو شورا: شهرداری کرج سطل های مکانیزه در محله ها جانمایی کند

رییس کمیسیون محیط زیست شورای اسلامی شهر کرج در گفت وگو با ایرنا با اشاره به گلایه و اعتراض شهروندان کرجی نسبت به جمع آوری سطل های کوچک مقابل درب منازل در برخی محلات این شهر گفت: شهرداری کرج باید قبل از اجرای طرح، نسبت به جانمایی و نصب سطل های مکانیزه در معابر و محله ها اقدام کند.

حسین محمدی افزود: شهرداری به تازگی طرحی را اجرایی کرده که براساس آن مخازن کوچک فلزی و سطل های زباله در ورودی ساختمان ها، کوچه ها و معابر شهر کرج  جمع آوری می شود.

وی ادامه داد: گلایه و اعتراض مردم از نحوه اجرای این طرح به حق است؛ ما باید درمرحله نخست زیرساخت ها را برای جمع آوری مکانیزه زباله ها در محلات مختلف کلانشهر کرج فراهم کنیم ، سپس نسبت به جمع آوری سطل های کوچک و مخازن فلزی اقدام شود.

باپیام رییس جمهوری؛ ساخت ۱۲ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در البرز آغاز شد

ساخت ۱۲ هزارو ۹۶ واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن با پیام ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری در شهرجدید هشتگرد استان البرز آغاز شد.

علی درویش پور معاون هماهنگی عمرانی استانداری البرز نیز در حاشیه آیین  ساخت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن شهر جدید هشتگرد  گفت: در مجموع ۵۳ هزار ۳۰۷ طرح اقدام ملی برای استان البرز پیش بینی شده است که ۲۱ هزارو ۷۷۲ واحد در شهر جدید هشتگرد ، ۲۹ هزارو ۱۵۵ واحد تکالیف اداره کل راه و شهرسازی استان در شهرهای مختلف و ۲ هزارو ۳۸۰ واحد جز تکالیف بنیاد مسکن استان تعیین شده است.

تفاهم نامه ساخت ۷۷۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن منعقد شد

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی روز پنجشنبه در آیین آغاز عملیات ساخت ۶۹ هزار مسکن طرح اقدام ملی مسکن که به میزبانی شهرجدید هشتگرد استان البرز و با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت: تاکنون تفاهم نامه ساخت ۷۷۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در کشور با وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی منعقد شده است.

پروانه اصلانی افزود: انعقاد تفاهم نامه ها یکی از مزیت های بسیار مناسب برای تحقق وعده ایجاد جریان تولید مسکن در سراسر کشور بوده و در همین راستا با وزارتخانه ها  و دستگاه های اجرایی مختلف تفاهم نامه ساخت ۷۷۰ هزار واحد مسکونی تفاهم نامه منعقد کردیم.

نیروگاه‌های خورشیدی چهار بقعه متبرکه البرز افتتاح شد

شرکت توزیع برق استان البرز نیروگاه های خورشیدی در چهار بقعه متبرکه این استان تجهیز و راه‌اندازی کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان البرز در آیین راه اندازی این نیروگاه ها که به صورت متمرکز در امامزاده طاهر(ع) کرج برگزار شد، گفت: امروز نیروگاه های برق خورشیدی  آستان امامزاده طاهر(ع) به میزان ۳۰ کیلووات، آستان امامزاده قاسم(ع ) به میزان ۱۵ کیلووات، آستان امامزاده عبدالله(ع) به میزان ۱۵کیلووات و آستان امامزاده محمد(ع) به میزان ۲۵کیلووات به طور همزمان راه‌اندازی شد.

بهنام بیات افزود: با توجه به هزینه بالای صنعت برق، امروز طرح توسعه و تولید انرژی خورشیدی در اولویت کاری قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز: مسجد تاریخی نجم آباد با بهترین روش مرمت می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز روز جمعه با اشاره به آسیب دیدگی مسجد تاریخی نجم آباد شهرستان نظرآباد براثر بارش های سال های اخیر به خبرنگار ایرنا گفت: مرمت این بنای ارزشمند با بهترین روش و شکل ممکن تا یک ماه آینده انجام می شود.

فریدون محمدی افزود: دوستداران آثار فرهنگی، تاریخی و مذهبی نگران نباشند، چرا که اعتبار و تمهیدات لازم برای مرمت این اثر  تاریخی تدارک دیده ایم.

وی ادامه داد: آسیب دیدگی مسجد تاریخی نجم آباد شهرستان نظرآباد براثر بارش های چند سال اخیر با واکنش های اجتماعی در فضای مجازی همراه شده است.

امام جمعه کرج: نتیجه انتخابات آمریکا برای ما نفع یا ضرری ندارد

نماینده ولی فقیه در البرز و امام جمعه کرج در سی و چهارمین خطبه مکتوب نماز جمعه کرج گفت: کسانی که فکر می‌کنند نتیجه انتخابات آمریکا برای ما نفع و یا ضرری دارد سخت در اشتباه هستند.

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی افزود: مسوولان همانگونه که رهبر عزیزمان فرمودند همچنان به اروپا بی‌اعتماد باشند و فکر هیچ‌گونه صلح و مذاکره در سر نداشته باشند و آن عده‌ای هم که فکر می‌کنند نتیجه انتخابات آمریکا برای ما نفع و یا ضرری دارد سخت در اشتباه هستند.

البرز که به دلیل مهاجرپذیری و وجود اقوام مختلف «ایران کوچک» لقب گرفته است، سال ۱۳۸۹ با مساحت پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر و جمعیتی حدود سه میلیون نفر به عنوان سی و یکمین استان کشور شناخته شد.

این استان مهاجرپذیر با داشتن ۶ شهرستان طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد، کرج و فردیس در کنار پایتخت ایران قرار گرفته و روزانه ۳۰۰ هزار نفر از آن به تهران در حال تردد هستند.

هر چند البرز از نظر مساحت کوچکترین استان کشور محسوب می شود اما جاذبه های طبیعی و تاریخی آن به خصوص جاده کرج – چالوس که به دروازه بهشت شمال ایران مشهور است، سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود می کشاند.

این استان یک هزار و ۴۵۰ کیلومتر آزاد راه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی دارد و ۱۸ درصد ترافیک جاده ای کشور مربوط به راه های آن است.

فعالیت بیش از سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی و ۱۵۰ برند (الگو) در البرز، این استان را به یکی از قطب های صنعت و تولید در کشور تبدیل کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =