واکنش آمریکا  به آزمایش سامانه اس ۴۰۰ از سوی ترکیه و پاسخ شدید اردوغان

تهران- ایرنا- وزارت دفاع آمریکا از انجام آزمایش سامانه دفاعی اس ۴۰۰ توسط ترکیه اظهار نگرانی کرد و اردوغان نیز در پاسخ گفت که موضع واشنگتن در این خصوص برای وی اهمیتی ندارد.

به گزارش ایرنا از شبکه تی آر تی، پنتاگون جمعه شب اعلام کرد که "عمیقا نگران" گزارش هایی مبنی بر اینکه ترکیه سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ را که از روسیه خریداری کرده، به بهره برداری می رساند.

وزارت دفاع آمریکا گفته است که از گزارش هایی که ترکیه اخیراً سیستم پدافند هوایی پیشرفته روسیه را آزمایش کرده، آگاه است و می گوید اگر گزارش ها صحت داشته باشند، این آزمایش را بشدت محکوم می کند.

جاناتان هافمن سخنگوی پنتاگون با بیان اینکه عملیاتی شدن سامانه اس ۴۰۰ با تعهدات ترکیه به عنوان متحد آمریکا و ناتو سازگار نیست، اظهار داشت: این سیستم مانعی برای پیشرفت در جاهای دیگر روابط دو جانبه است.

وی افزود: ما نسبت به خرید این سیستم توسط ترکیه مخالف هستیم و به شدت نگران گزارش هایی هستیم که ترکیه آن را عملیاتی می کند. نباید فعال شود انجام این کار عواقب جدی برای روابط امنیتی ما دارد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه روز جمعه به خبرنگاران گفت: اطلاعات انتشار یافته در خصوص آزمایش های به عمل آمده صحیح است و ما در این خصوص از آمریکا اجازه نمی گیریم.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: یونان سامانه اس ۴۰۰ ساخت روسیه را در اختیار دارد و در عمل آن را بکار می برد. آیا آمریکا در این خصوص تا کنون از یونان سوال کرده است ؟

وی تاکید کرد: آزمایش اس ۴۰۰ و سایر انواع تسلیحات موجود در اختیار ترکیه ادامه خواهد یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

سرخط اخبار جهان