ایران و روسیه؛ روابط راهبردی، ضرورت توسعه همکاری اقتصادی

مسکو - ایرنا - جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به عنوان دو کشور همسایه در کنار گسترش روابط راهبردی در سالهای اخیر،در تلاشند تا از ظرفیت های بالای تجاری و اقتصادی یکدیگر نیز آنگونه که شایسته است؛ بهره متقابل و لازم را ببرند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، مناسبات میان ایران و روسیه در حال حاضر در بهترین شرایط قرار دارد اما با این وجود روابط اقتصادی تهران و مسکو با داشتن توانمندی ها و ظرفیت های بالا در سطح مطلوبی نیست و به گفته کاظم جلالی سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، تلاش‌ها در دو سوی دریای خزر برای رفع موانع و مشکلات  اقتصادی در جریان است.

 همسایگی این دو کشور از قدیم الایام و داشتن مرزهای مشترک آبی در دو سوی  دریای خزر، و داشتن روابط راهبردی و رو به افزایش در چند ساال گذشته فرصتهایی نابی  برای همکاری های تجاری  پدید آورده است .

روابط ایران و روسیه پس از توافق هسته ایران (برجام ) و به دنبال آن همکاری ایران و روسیه در سوریه و همچنین حمایت قاطع روسیه در سازمان های بین المللی از مواضع ایران از اهمیت مضاغفی برخوردار شده است بنابراین کارشناسان معتقدند این فرصت عالی زمینه برای شکوفایی روابط اقتصادی بین دو طرف بخصوص درشرایظ تحریم ها و کرونایی ایجاد کرده است. 

با وجود اینکه مبادلات اقتصادی بین ایران و روسیه، به رغم شیوع کرونا، کاهش پیدا نکرده است،  تهران و مسکو، سطح روابط و مناسبات اقتصادی و بازرگانی را متناسب با روابط راهبردی دو همسایه نمی‌دانند.

رئیس شورای تجاری روسیه و ایران حچم تجارت ایران و روسیه را در سال گذشته یک میلیارد و 700 میلیون دلار عنوان کرد و می گوید: این حجم از مبادلات برای دو کشور همسایه با توجه به روابط راهبردی موجود بسیار پایین است.

 «ولادیمیر اوبیدنوف» در گفت و گو با ایرنا مسئله بانکی را از موانع گسترش روابط تجاری میان دو کشور عنوان و بر ضرورت رفع این مشکل تاکید کرد.

 وی با بیان  اینکه روسیه می تواند بازار مناسبی برای محصولات کشاورزی و همینطور برخی تولیدات صنعتی ایران باشد، اظهار داشت: باید از ظرفیتهای اقتصادی دو کشور به خصوض در شرایط تحریم ها علیه دو کشور و همچین همه گیری کرونا به نحو مطلوب استفاده کرد.

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز همین دو روز پیش در نشست خبری در جواب سوال خبرنگار ایرنا در باره روابط اقتصادی تهران و مسکو اظهار داشت: برغم شیوع کرونا و تهدیدات آمریکا، روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را در همه عرصه ها بخصوص اقتصادی در سطح عالی و استان های دو کشور گسترش می دهیم.

زاخارووا خاطرنشان کرد : بین سازمان های مربوطه دو کشور در زمینه اقتصادی گفت و گوهای سازنده ای برقرار شده است. وی تصریح کرد حتی در شرایط شیوع همه گیر که کرونا به اقتصاد کشورهای جهان ضریه می زند ما شاهد روند مثبت توسعه روابط تجاری بین دو کشور هستیم و حجم تجاری ایران و روسیه و سایر شاخص ها توسعه می یابد.

 اما سفیر تام الاختیار و فوق العاده جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با اشاره به اهمیت بالای روابط دو تهران - مسکو خواستار تقویت زیرساخت ها برای توسعه اقتصادی دو کشور شد.

کاظم جلالی در باره اهمیت گذرگاه ریلی که از چین تا هند و هند تا پاکستان و سپس داخل ایران تا رشت ادامه دارد اشاره کرد و گفت لازم است قطعه رشت به آستارا  هم ساخته شود چرا که این خط تا اروپا هم ادامه دارد و با تکمیل این قطعه می توانیم شاهد رشد یکباره اقتصادی با روسیه باشیم.   

 جلالی تصریح کرد: بارها به برخی  به مسئولان تاکید کرده ام که ساخت خط آهن رشت به آستارا برای کشور بسیار ضروری است چرا که اگر این قطعه ساخته شود شاهد ارتقا فراوانی در روابط اقتصادی با روسیه خواهیم بود .
 
 جلالی همچنین به شانزدهمین اجلاس مشترک اقتصادی دو کشور که قرار است در سال جاری برگزار شود اشاره کرد و گفت: در این اجلاس زمینه های جدیدی برای رونق اقتصادی کشور فراهم خواهد شد.جلالی افزود: مراحل الحاق ایران به توافقنامه اقتصادی اوراسیا نیز در حال انجام است و انتظار می‌رود براساس این موافقتنامه، ایران به مجموعه اقتصادی کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس بپیوندد تا بتوانیم از بازار بزرگ توسعه روابط اقتصادی عرضه کالا و محصولات به ویژه در شرایطی که ایران و روسیه تحت تحریم‌های غیرقانونی قرار دارند، بهره ببریم.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار جهان