جهاد اسلامی: توافق عادی‌سازی خارطوم و تل‌آویو، آینده سودان را تهدید می‌کند

تهران – ایرنا – جنبش جهاد اسلامی فلسطین جمعه شب به دنبال اعلام عادی‌سازی روابط خارطوم و تل‌آویو این اقدام را تهدید کننده هویت و آینده سودان و خیانت به فلسطین دانست.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری "فلسطین الیوم"، در بیانیه این جنبش فلسطینی آمده است که دولت سودان با این کار کشورش را در زیر لوای اسرائیل قرار داده است و یک هدیه رایگان به تل‌آویو تقدیم کرده است و از اموال فقرای سودانی مبلغ گزافی را برای رضایت آمریکا هزینه کرده است.

در این بیانیه آمده است: جنبش جهاد اسلامی اطمینان کامل دارد که ملت سودان و احزاب ملی‌گرای این کشور به همراه نیروهای آزادی و تغییر هرگز این خیانت را نخواهد پذیرفت.

جهاد اسلامی اعلام کرد: سودان کشوری بزرگ است و برای مسأله فلسطین جانفشانی‌های زیادی را انجام داده است و مردم این کشور نیز نسبت به طرح صهیونیستی - آمریکایی که هدف از آن پاره پاره کردن اجتماع کشورهای عربی و محاصره کشورهای اسلامی هوشیارترین ملت هستند.

 رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در کاخ سفید بطور رسمی اعلام کرد که عادی سازی روابط میان اسرائیل و سودان آغاز شده است.

در همین مورد با تلاش های فراوان دولت ترامپ با فشار شدید توانست سودان را به گشودن روابط با رژیم صهیونیستی راضی کند و رییس جمهوری آمریکا روز جمعه گشودن روابط میان سودان و رژیم اشغالگر قدس را اعلام کرد. 
گشودن روابط میان سودان و اسرائیل پس از اعلام کردن ترامپ به کنگره مبنی بر این‌که وی قصد دارد سودان را از لیست حامیان مالی تروریسم خارج کند و پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار خسارت توسط سودان برای جبران خسارت قربانیان آمریکایی تروریسم صورت گرفت. 
پیش تر روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود، وزارت خارجه دولت ترامپ بشدت در حال وارد کردن فشار به دولت سودان برای اعلام عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی است تا ترامپ بتواند از آن بهره برداری انتخاباتی کند.
به گفته ناظران، روند عادی سازی روابط رژیم های عربی با تل آویو بشدت به منافع سیاسی ترامپ و نتانیاهو گره خورده است که هر کدام به دلیل دردسرهای سیاسی نیازمند یک مانور دیپلماتیک برای مصرف داخلی بوده اند.
توافق مقامات سودانی و صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط در حالی صورت می‌گیرد که از امضای دو توافق‌نامه ابوظبی و منامه با تل آویو در واشنگتن بیش از یک ماه می‌گذرد، اقدامی که خشم و اعتراضات گسترده مردم عربی و اسلامی را با شعار خیانت به آرمان فلسطین و ادامه اشغال سرزمینهای عربی توسط اسرائیل به دنبال داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =